ÜlkeKültür.com

Sert düşüşlerin akabinde petrol yükselse de haftayı negatif kapatacak

0 0

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Petrol fiyatları bir dizi çalkantılı seansın akabinde Cuma günü yükseldi lakin Fed’den gelen şahin sinyaller ile Çin’de artan COVID-19 olaylarının yavaşlayan global talebe ait telaşları artırmasıyla, haftayı düşüşle kapatma yoluna girdi.

St. Louis Fed Lideri James Bullard’ın, bankanın faizleri en az 150 baz puan daha artırma niyetinde olduğunu ve son artışların enflasyon üzerindeki sonlu tesir gösterdiğini öne sürdüğü şahin yorumlarının akabinde Perşembe günü ham petrol piyasalarında düşüş yaşandı. Bu durum; yüksek faiz oranları ve inatçı enflasyon baskısıyla, ABD ekonomisindeki büyümenin önümüzdeki çeyreklerde değerli ölçüde yavaşlayacağına dair endişeleri arttırdı.

Londra’da süreç gören Brent %0,7 yükselirken WTI %1 artış yaşadı. Her iki mukavele de Perşembe günü sırasıyla %3,1 ve %4,1 düşüş yaşadı ve haftayı %6 ve %7 düşüşle kapatacak üzere görünüyor.

Petrol fiyatları, Çin’de COVID-19 hadiselerinin arttığına dair haberlerin ülkede daha yıkıcı karantina önlemleri alınma ihtimalini artırmasıyla da geriledi.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı, son yedi ayın en makus dalgasıyla boğuşurken enfeksiyonların yayılmasını önlemek için ekonomik faaliyetleri daha da kısıtlaması bekleniyor.

Çin’de artan olaylar, ülkenin katı COVID-19 siyasetini yakın vadede esneteceği tarafındaki umutları ortadan kaldırdı. Bu hafta açıklanan bir dizi zayıf iktisat verisi de iktisadın, bir dizi karantina ortasında büyümeyi desteklemekte zorlandığını gösterdi.

Çin’de yavaşlayan ham petrol talebi ve artan faiz oranları, bu yıl ham petrol fiyatları üzerindeki en büyük iki baskı ögesi oldu ve fiyatları Nisan ayında ulaşılan 14 yılın en yüksek düzeyinin epey altına çekti.

Bu telaşlar, bu hafta ham petrol arzında daralma olduğu işaretlerini de büyük ölçüde dengeledi. Çarşamba günü açıklanan bilgiler, Stratejik Petrol Rezervi’nden 4 milyon varilin üzerinde bir ölçü kullanılmasına karşın ABD’nin ham petrol stoklarında evvelki hafta beklenenden çok daha fazla düşüş yaşandığını gösterdi.

OPEC+ tarafından daha evvel duyurulan arz kesintisi de kartelin birtakım üyelerinin petrol sevkiyatlarını azaltmasıyla bu hafta yürürlüğe girdi.

OPEC ayrıyeten yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarından kaynaklı potansiyel bir resesyon tehdidini münasebet göstererek yakın vadede ham petrol talebinin zayıflayacağını iddia ediyor. Fakat kartel, gerekirse daha fazla arz kesintisiyle ham petrol fiyatlarını desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

Batı’nın Rusya’nın petrol ihracatına getirdiği ve bu yılın sonunda yürürlüğe girecek olan yasaklar da arzı daha da daraltarak ham petrol piyasalarını destekleyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya