ÜlkeKültür.com

Sabah Strateji:  Borsa ve Dolar Endeksi’nde üst trend

0 115

BIST-100 Güne Başlangıç

Bugün gerçekleşecek oylama öncesi ABD Lideri Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’nin borç tavanının yükseltilmesiyle ilgili yasa tasarısı için gerekli takviyesi toplayacaklarından emin olduklarını tabir etmesi piyasaları destekledi. BIST-100 Endeksi dün %3,83’lük çıkarla günü 4.951,35 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışık seyirle kapatırken, ABD vadelilerinde bu sabah satıcılı seyir tesirli oluyor.

Asya piyasalarında kırmızı renk hâkim. Avrupa borsalarının güne zayıf açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 20,39 TL – 20,40 TL aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 20,65’li düzeylerden süreç görüyor. BIST- 100 Endeksi’nin güne müspet bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Seçim sonrası haftaya müspet başlayan endekste dün de bu seyrin devamı görüldü. Cuma günü açıklanması beklenen kabinede iktisat idaresine ait beklentiler piyasada fiyatlandığı görülüyor. Bir müddettir baskı altında olan bankacılık bölümündeki güçlü alımlar, endeksi 5 bin bölgesine kadar taşıdı. Yükselişlerde hacmin artış göstermesini olumlu olarak kıymetlendiriyoruz. Teknik olarak, kısa vadede 4.700 üstünde yükseliş ivmesinin korunacağını düşündüğümüz endekste, gün içi yükselişlerde 4.980-5.000 bölgesini birinci güçlü direnç olarak takip edeceğiz. Bölge üstünde kalıcılık sağlanması halinde 5.100 ve tarihi tepeden başlayan düşüş trendinin geçtiği 5.200 düzeyleri takip edilebilir. Trend direncine yanlışsız muhtemel yükselişler sonrası kar satışları görülebilir. Gün içi geri çekilmelerde 4.890 değerli takviye olmakla birlikte altına sarkmalarda 4.830 ve 4.780 takviyeler olarak takip edilebilir.

Dolar/TL

Yurt içerisinde dış ticaret açığı nisanda 8,74 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bu yılın birinci dört ayındaki toplam dış ticaret açığı 43,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılın birinci dört ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %65,1 seviyesinde oluştu. ABD tarafına baktığımızda tüketici inanç endeksi mayısta 103,2 düzeyinden 102,3 düzeyine gerilerken 100 düzeyinin üzerindeki seyrini sürdürdü. Kurda seçimlerin geride kalmasının akabinde hafta başından itibaren yükseliş eğilimleri görülmekte. Bugün yurt içerisinde büyüme verisi takip edilecek olup, ABD tarafında ise JOLT açık iş sayısı ve Fed’in Bej Kitap raporu takip edilecek.

Dolar/TL, bu sabah saat 08:30 itibariyle 20,65’li düzeylerde yükseliş eğilimi içerisinde hareket ediyor. Dolar endeksi ise 104,32 civarında bulunuyor.

Gedik Yatırım sabah bülteninden alıntıdır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi