ÜlkeKültür.com

Rusya, Avrupa’ya giden son boru sınırındaki akışı da keserek Ukrayna’yı suçladı

0 0

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Rus gaz inhisarı Gazprom’un (MCX:GAZP), önümüzdeki haftadan itibaren Ukrayna üzerinden transit sevkiyatı keseceğini açıklamasının akabinde Avrupa gaz fiyatları Salı günü tekrar yükseldi.

Gazprom bu tedbirin, Ukrayna’nın Avrupa’nın en fakir ülkesi olan Moldova’ya gaz sevkiyatını gerçekleştirememesine karşılık olduğunu söyledi.

Bulgaristan’a giderken Moldova ve Romanya’dan geçen boru çizgisi, Gazprom’un bu yılın başlarında Kuzey Akım 1 boru çizgisi ve Slovakya’ya giden ana boru sınırı üzerinden sevkiyatları askıya almasından bu yana Avrupa Birliği ülkelerine hâlâ kıymetli ölçüde gaz taşıyan tek çizgi. Şimdi tüm sevkiyatların büsbütün durdurulduğu manasına gelmese de Brüksel ve öteki Avrupa başşehirlerinde, Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmeden evvel AB’nin en büyük tedarikçisi olan Rusya’nın, bu kış bloka rastgele bir doğal gaz tedarik etmeyeceği tarafındaki genel beklentilerle dengeli.

Gazprom ve Ukrayna’nın transit sevkiyatlar konusunda uzun bir uyuşmazlık geçmişi var. Moskova, 1990’larda Ukraynalı şirketlerin yıllarca süren yasa dışı hortumlamalarına, komşusundaki nüfuzunu müdafaanın bir bedeli olarak göz yummuştu. Lakin ülkenin AB’ye yanlışsız değerli ölçüde ilerleme kararı aldığı 2005 yılından itibaren Rusya daha katı bir yaklaşım benimsedi.

Gazprom, Moldova’ya gönderilmesi gereken 52 milyon metreküpten fazla gazın şu anda Ukrayna’da mahsur kaldığını ve bu ölçünün, Moldova’ya gönderilen bir tam günlük tedarikten fazla olduğunu söyledi.

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Pazartesi günü Paris’te düzenlenen bir konferansta delegelere yaptığı açıklamada AB’ye iştirak sürecinin birinci kademelerinde olan ülkesinin, “toplumsal barışı ve güvenliği tehlikeye atabilecek akut bir güç krizi” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kuzeybatı Avrupa için gösterge fiyatlar, Gazprom’un açıklamasıyla pek değişmedi ve bu durum yakın vadede Avrupa’nın genel gaz istikrarını pek değiştirmeyecek. Ön-aylık Dutch TTF kontratı, %1,2 artışla megavat-saat başına 117,5 euro düzeyinde süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya