ÜlkeKültür.com

Piyasalar volatil görünürken bugün data takvimi de ağır

0 96

İçeride seçim gündemi dışarıda ise ABD borçlanma tavanı görüşmeleri ortasında sıkışan piyasalar volatil bir görünüm sergiliyor. Bu kıymetli husus başlıkları geride kalmadıkça varlık fiyatlarının net bir istikamet tayin etmesi kolay olmayacaktır.

Haftanın ikinci süreç gününde ise daha çok data akışı ön planda olacak.

Bu kapsamda hem ABD hem de Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan öncü PMI endekslerini takip edeceğiz.

Her iki bölgede de imalat ve hizmet endekslerinin evvelki aya kıyasla ivme kaybetmesi beklense de dataların, büyümeyi daralmadan ayıran 50 düzeyinin üzerinde kalacağı iddia ediliyor. Beklentilerden daha optimist bilgiler ile karşılaşılması durumunda ise büyümeye dair telaşlar biraz daha hafifleyecektir.

Bugün ABD’de ayrıyeten yeni konut satışları ve Richmond Fed imalat endeksi açıklanacak.

Konut kesiminin en kıymetli göstergelerinden biri olan yeni konut satışlarının, faizlerin göreli yüksek seyri nedeniyle evvelki aya kıyasla ivme kaybetmesi bekleniyor. Ay içinde açıklanan bölgesel imalat verileri ise genel olarak karışık bir tablo ortaya koymuştu. Bu noktada Richmond Fed endeksinin bir ölçü uygunlaşması beklense de eksi bölgede kalmaya devam edeceği öngörülüyor.

Türk Lirası: Seçim sonrasındaki mühlet zarfında son periyotların en bariz baskısını hisseden TL, dolar karşısında %1,2 oranında bedel kaybına uğramıştı. Yeni haftaya başlarken de görünüm çok fazla değişmiş değil.

Bu noktada bankalararası piyasada dolar/TL 19,83 düzeyinin üzerini test etmeye başlamış durumda. Bir defa daha seçim haftasında olmamız nedeniyle kurdaki eğilimin sürpriz olduğunu düşünmüyoruz.

Bankalararası piyasa ile özgür piyasa ortasında geçen hafta 40 kuruşa gerçek geri çekilen makasın ise bu eğilimini devam ettirememesi dikkat çekiyor. Öteki taraftan TL açısından haftanın en kıymetli mevzu başlıklarından biri olan PPK toplantısından değişiklik beklenmiyor. Lakin TCMB’nin, kıymet kaybının belirginleştiği içinde bulunduğumuz periyotta vereceği iletiler dikkatle izlenecektir.

Borsa İstanbul:BIST 100 endeksi açılışın çabucak akabinde 4.550 puanın üzerini test ederek haftaya optimist bir eğilimle başlamaya çalışsa da bunun devamını getirmeyi başaramadı.

Özellikle seçim başta olmak üzere haftanın ağır bir gündeminin olması, pay senetleri açısından kuvvetli bir tabloya işaret ediyor. Buna bağlı olarak da hafta boyunca hareketliliğin yüksek seyredebileceğini düşünüyoruz.

Geride bıraktığımız haftanın en zayıf kesimi olan ve haftalık bedel kaybı %20’yi aşan bankacılık dalı ise %3’ü aşan kayıp ile yeni haftaya da baskı altında başladı.

Sık sık lisana getirdiğimiz üzere Borsa İstanbul’un istikrar bulabilmesi için öncelikle bankacılık bölümünün istikrar bulması gerektiğine inanıyoruz.

Ancak seçim gündeminin ön planda olması ve bunun yarattığı belirsizlikler, yatırımcıların güçlü formda konum taşımalarına çok fazla imkan tanımıyor. Teknik açıdan ise 4.500’ün altını riskli bölge olarak görmeye devam ediyoruz.

BIST 30 En Yakın Vadeli VİOP Kontratı

Günü 5.171,75 puanda kapatan BIST 30 kontratlarında 5.136, 5.095, 5.058 ve 5.017 dayanak olarak izlenebilir.

5.208, 5.250, 5.286 ve 5.327 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TRY En Yakın Vadeli VİOP Kontratı

Günü 20,2131 düzeyinde kapatan USD/TL vadeli süreç kontratlarında 20,1930, 20,1525, 20,1120 ve 20,0310 dayanak olarak izlenebilir.

20,2335, 20,2735, 20,3140 ve 20,3950 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: Ünlü&Co

Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi