ÜlkeKültür.com

Petrol üst üste dördüncü ayını da ziyanla kapatacak üzere görünüyor

0 6

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Petrol fiyatları Cuma günü yükseldi fakat zayıflayan talebe ait artan tasalar ve OPEC’in gelecek hafta yapacağı mümkün bir arz kesintisi odağında üst üste dördüncü ayını da ziyanla kapatmaya hazırlanıyor.

Brent 87,50 dolar düzeyinde yatay seyrederken WTI %0,4 artışla 81,56 dolar düzeyine yükseldi. Her iki kontrat de Eylül ayında yaklaşık %9 paha kaybetmeye hazırlanıyor.

Fiyatlar, Cuma günkü Çin imalat bilgilerinden karışık sinyaller aldı. Resmi veri Eylül ayında faaliyetlerin genişlediğini gösterirken özel ankette, faaliyetlerin beklenenden çok daha fazla düştüğü görüldü.

Petrol fiyatları, artan faiz oranlarının ekonomik faaliyeti sekteye uğratacağı ve ham petrol talebini düşüreceği istikametindeki tasaların artmasıyla, bu yılın en yüksek düzeylerinden geriledi. Başta Fed olmak üzere birçok büyük merkez bankası bu yıl çok şahin bir tavır benimsedi.

Fed’in faiz artırımları dolarda artışa yol açtı ve ithalatı daha değerli hale getirerek ham petrol talebini azalttı. ABD hükümeti de bu yıl Stratejik Petrol Rezervi’nden petrol kullanarak arzı artırdı.

İngiltere’de ekonomik çöküş korkusu, sterlin rekor düşük düzeylere inerken ham petrol piyasalarını sarstı. Bu ay Çin, ABD ve Euro Bölgesi’nden gelen zayıf ekonomik bilgiler de talepte daha fazla yıkım beklentisiyle ham petrol fiyatlarını vurdu.

Ancak ham petroldeki istikrarlı kayıplar, OPEC’in gelecek haftaki toplantısında üretimi azaltacağı istikametindeki spekülasyonları artırdı. Kümenin birçok üyesi, fiyatları desteklemek için potansiyel önlemlere işaret etti.

Petrol fiyatları bu niyetle haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. WTI vadeli süreçler mukavelesi bu hafta %3,4 ve Brent %1’in üzerinde kıymet kazanarak her iki kontrat de dört haftalık kayıp zincirini kırmış olacak.

Yatırımcıların 20 yılın tepesinde kâr realizasyonu ile dolarda yaşanan zayıflık, ABD ham petrol stoklarında beklenmedik bir düşüş yaşandığını gösteren datalar üzere ham petrol fiyatlarına takviye oldu.

Petrol fiyatları, bilhassa Rusya-Ukrayna çatışmasındaki tırmanış nedeniyle dördüncü çeyrekte arzın daha da daralmasından yarar sağlayabilir. Beklenenden daha sert geçen bir Avrupa kışı da ısıtma yakıtı kullanımını artırarak arzı sıkılaştırabilir.

Ancak ham petrol piyasaları, daima artan faiz oranları nedeniyle yavaşlayan ekonomik büyümeyle çaba etmek zorunda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya