ÜlkeKültür.com

Petrol arzında daralma tasaları artarken fiyatlar yükseldi

0 143

Investing.com – Yavaşlayan ekonomik büyüme ve ABD’nin borç temerrüdüne ait kaygılar devam etmesine karşın sanayi bilgilerinin ABD stoklarında keskin bir düşüşe işaret ederek daha sıkı arzın habercisi olmasıyla, Çarşamba günü petrol fiyatları Asya ticaretinde yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından açıklanan datalar, seyahatlerin ağır olduğu yaz dönemi öncesinde akaryakıt talebinin artmasıyla birlikte ABD stoklarının geçtiğimiz hafta yaklaşık altı ayın en süratli düşüşünü kaydettiğini gösterdi.

Bu bilgi, çoklukla bugün açıklanacak hükümet verileri için de benzeri bir eğilimin habercisi olurken ham petrol arzındaki kesinti işaretleriyle birleştiğinde, önümüzdeki günlerde petrol piyasalarının daha da sıkılaşacağına işaret ediyor.

Brent %1 artışla 77,78 dolara yükselirken WTI %1,3 artışla 73,91 dolar oldu.

Her iki mukavele de son iki seansta keskin bir artış göstererek piyasaların, yaz döneminde yakıt tüketiminde artış istikametinde bahis oynamasıyla, benzin vadeli işlemlerindeki yükselişi takip etti. ABD akaryakıt vadelileri, API bilgilerinin akabinde %2 artışla beş haftanın en yüksek düzeyine çıktı.

Suudi Arabistan Güç Bakanının, petrolde açığa satış yapılmaması istikametindeki uyarısı da fiyatları üst çekti. OPEC’in son üretim kesintilerinin tesirlerinin hissedilmeye başlaması, artan talep işaretleriyle birleşerek yakın vadede arz problemi yaşanacağı beklentilerini artırdı.

Öte yandan ekonomik şartların kötüleştiğine dair işaretler gelmeye devam ediyor. ABD, Euro Bölgesi ve İngiltere’den gelen ve beklenenden zayıf olan imalat faaliyeti bilgileri, bilhassa sanayi üretiminin yavaşlamasıyla birlikte önümüzdeki aylarda iktisatta daha fazla sancı hissedileceğinin sinyalini verdi.

Veriler, bu ayın başlarında açıklanan ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısında ekonomik toparlanmanın yavaşladığına işaret eden, beklenenden daha zayıf Çin imalat faaliyetleri bilgilerini takip ediyor.

Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekilleri ortasındaki müzakereler, Salı günü de devam etti lakin her iki taraf da bir muahedeye ne vakit varılabileceğine dair pek ipucu vermedi. Global iktisat için geniş kapsamlı sonuçlar doğurabilecek bir gelişme olan temerrütten kaçınmak için son tarih, Haziran ayı.

Kötüleşen ekonomik şartların, talepteki toparlanmayı engelleyeceği tarafındaki kaygıların de tesiriyle ham petrol fiyatları, bu yıl yaklaşık %6 düşüşle süreç görmeye devam ediyor.

Piyasalar, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan Fed’in Mayıs ayı toplantı tutanaklarından, para siyasetine ait daha fazla ipucu beklerken daha güçlü bir dolar da ham petrolü baskıladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking