ÜlkeKültür.com

Petrol, ABD stoklarındaki düşüş üzerine yükselse de COVID-19 dehşetleri baskı yaratıyor

0 0

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – ABD ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta kıymetli ölçüde azaldığını gösteren bilgilerin akabinde Çarşamba günü petrol fiyatları daha da yükseldi lakin Çin’in büyük kentlerinde yeni COVID-19 kısıtlamalarının getirilmesi, petrolün çıkarlarını sınırladı.

Amerikan Petrol Enstitüsünden alınan veriler, ABD ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta beklenenden daha büyük bir düşüşle 4,8 milyon varil azaldığını gösterirken bugün paylaşılacak olan resmi hükümet rakamlarında da emsal bir düşüş görüleceğinin habercisi olabilir. Gözler, ABD hükümetinin 38 yılın en düşük düzeyinde bulunan Stratejik Petrol Rezervi’nden petrol kullanma suratında olacak.

Brent %0,1 artışla 88,44 dolara yükselirken WTI %0,2 artışla 81,08 dolara ulaştı. Her iki kontrat de Suudi Arabistan’ın, OPEC+’nın arz artışını değerlendirdiği tarafındaki haberleri yalanlamasının akabinde Salı günü yükseldi.

ABD faiz oranlarının seyrine ait belirsizlik nedeniyle dolardaki zayıflık da fiyatların desteklenmesine yardımcı oldu.

Ancak Çin’de artan COVID-19 hadiseleri, başta Pekin ve Şangay olmak üzere büyük kentlerde daha fazla kısıtlama getirilmesine neden olduğu için artışlar sonlu oldu. Ülke şu anda piyasaların, dünyanın en büyük petrol ithalatçısında bir yavaşlamayı tetikleyebileceğinden korktuğu günlük enfeksiyonlarda görülen rekor seviyedeki artışla gayret ediyor.

Çin’in petrol ithalatı 2022’nin birinci dokuz ayında %4,3 azalırken artan COVID-19 olayları nedeniyle talebin düşük kalması bekleniyor. Ülkedeki akaryakıt ihracatı ve üretimi kıymetli ölçüde artarken artan ihracat kotaları mahallî talebin zayıfladığını gösteriyor.

Çin’in azalan talebi, bu yıl petrol piyasaları üzerindeki en büyük baskı ögelerinden biriydi ve bu eğilim yakın vadede değişme belirtisi göstermiyor. Pekin şu ana kadar katı COVID-19 siyasetini yumuşatma konusunda isteksiz kaldı.

Bununla birlikte arzın sıkılaştığına dair işaretler, ham petrol fiyatlarındaki kayıpları sınırlamaya yardımcı oldu. Artık gözler, Moskova’yı petrol satışlarını azaltmaya ve global ham petrol arzını daha da sıkılaştırmaya itmesi beklenen, Batı’nın Rus petrolüne uygulayacağı fiyat sınırlamalarına çevrilmiş durumda.

Avrupa da önümüzdeki aydan itibaren Rus petrolüne genel bir yasak getirmeye hazırlanıyor.

Günlük 2 milyon varillik arz kesintisinin bu ay yürürlüğe girecek olması nedeniyle piyasalar, OPEC’in fiyatları dengelemek için daha fazla üretim kesintisi yapmasını bekliyordu.

Aralık başında bir ortaya gelecek olan kartel; gereksinim duyulması halinde daha fazla arz kesintisiyle, ham petrol fiyatlarının istikrara kavuşmasına yardımcı olacağının kelamını verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya