ÜlkeKültür.com

Petrol 2. haftalık kaybına hazırlanıyor

0 4

Petrol yatırımcıların ABD ile Çin ortasında berbatlaşan ticaret uyuşmazlığını ve Suudi Arabistan’ın piyasayı istikrar kavuşturma adımlarını değerlendirmesiyle ikinci haftalık kaybına hazırlanıyor.

New York’ta süreç gören vadeli kontratlar bu hafta yüzde 5’ten fazla geriledi. Pekin ile Washington ortasında derinleşen gerginlik ve ABD ham petrol stoklarındaki beklenmedik artış Çarşamba günü fiyatları yaklaşık yedi ayın düşüğüne çekti. Suudi Arabistan fiyatlardaki düşüşü ele almak için Eylül ayında ihracat ve üretimini kısıtlayacağını açıkladı.

ABD petrolü göstergesi bu ay yüzde 10 düştü. Brent ise ticaret uyuşmazlığının kur savaşına dönüşeceği telaşıyla ayı piyasasına girdi. Suudi Arabistan gelecek ayki petrol ihracatını dünlük 7 milyon varille sınırlamayı planlıyor.

Tokyo’da Rakuten Securities Inc. emtia analisti Satoru Yoshida, “Suudi Arabistan ne kadar çabalarsa çabalasın krallık OPEC+ üretim kısıntıları çerçevesini kendi başına destekleyemez. Petrol fiyatlarının yükselmesi için hem kıymetli ölçüde üretim kısıntısı hem de ABD – Çin uyuşmazlığının tahlile kavuşması gerekiyor.” dedi.

New York’ta süreç gören Eylül vadeli WTI petrol kontratları 5 cent artarak Singapur saatiyle 14:13’te 52.59 dolara yükseldi. Kontrat Perşembe günü 1.45 dolar artarak 52.54 dolar olmuştu.

Ekim vadeli Brent petrol kontratları 5 cent artarak varili 57.43 dolara geldi. Bu hafta yüzde 7.2 ekside bulunan Brent petrol kontratı ikinci haftalık kaybına hazırlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan