ÜlkeKültür.com

Nakit avansa talep artıyor mu?

0 120

Nakit muhtaçlığı olanların muhtaçlık kredileri dışında yöneldiği bir öteki borçlanma sistemi de nakit avans. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) artan nakit avans kullanımına sınırlama getirmişti. TCMB gelen tenkitler üzerine nakit avans kullanımına getirilen kısıtlamayı kaldırdı. Karşılaştırma sitesi encazip.com son günlerde gündemden düşmeyen nakit avans ile ilgili merak edilenleri araştırdı.

İhtiyaç kredilerinde faiz oranları yükseldikçe nakit muhtaçlığı olanlar taksitli nakit avansa yöneldi. Kredi kartı üzerinden çekilen nakit avansa kısıtlama getiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gelen tenkitler üzerine süratle geri adım atarak kısıtlamayı kaldırdı. Her bankaya nazaran farklılık gösteren nakit avans limiti ve vade sayısını, 14 Mayıs’taki seçimden evvel nakit avans olarak kullandırılabilen birçok banka meblağları azaltmaya ve vadeleri kısaltmaya başlamıştı.  Nakit avansa talep artıyor mu? Taksitli nakit avans ile gereksinim kredisi çekmenin ortasında ne üzere farklar var? Hangisi daha avantajlı? Karşılaştırma sitesi encazip.com son günlerde gündemden düşmeyen taksitli nakit avans ile ilgili merak edilenleri araştırdı.

Nakit avans faiz oranı yüzde 1.36’u geçemez

Nakit avans faizi bankalar tarafından üç ayda bir Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen akdi faiz oranını geçmeyecek biçimde belirleniyor.  Dönemsel yapılan kampanyalarda sıfır faize kadar nakit avans veren bankalar da olabilirken nakit avans faizi, TCMB tarafından belirlenen tavan oranı geçemiyor. TCMB kararına nazaran mevcutta aylık yüzde 1.36 faiz oranı ile nakit avans kullanılabiliyor. Taksitli nakit avans avantajlarının başında onay sürecinin muhtaçlık kredisine nazaran süratli olması geliyor. Taksitli nakit avanslar, ekseriyetle kredi kartına tanımlanıyor ve kredi kartının kullanıldığı yerden anında çekilebiliyor. Yani süratli ve kolay bir müracaat müddeti oluyor. Kredi kartı kullandığınızdan ötürü zati bilgileriniz bankada mevcut olduğu için rastgele bir ek evrak yahut evrak talep edilmiyor. Kredi kartınızın limiti dahilinde nakit avans kullanabiliyorsunuz. Geri ödeme kolaylığı için taksit seçenekleri de mevcut oluyor. Vade seçenekleri ise her bankaya nazaran farklılık gösteriyor.

Taksitli nakit avansa olan talepte artış yaşandı

İhtiyaç kredisi aylık faizlerinin aylık ortalama yüzde 1,89’dan başlıyor olması tüketicilerin aylık faiz oranı yüzde 1,36’yı geçemeyen nakit avansa yönlenmesine neden oldu. Aslında kredi pazarındaki bir açık üzere algılanan bu durumdan haberdar olan tüketiciler, düşük faizli olan taksitli nakit avansa yöneldi. Bu durumun bankaların faiz maliyet istikrarına karşıt olması nedeniyle kısa müddette müdahale gelerek bankaların taksitli nakit avans limitlerine düzenleme getirildi.

İhtiyaç kredisi, kredi kartının limitini etkilemiyor

İhtiyaç kredisi avantajlarında daha besbelli ve tüketicinin daha kolay takip edebileceği bir ödeme planı olması bir avantaj olarak görülüyor. Muhtaçlık kredileri, çoklukla sabit faiz oranlarına sahip. Bu nedenle geri ödeme müddeti boyunca ödenecek toplam faiz meblağı, kredi kullanımından evvel tüketicilere net bir formda aktarılıyor. Muhakkak bir geri ödeme planına bağlı olduğu için ödemeler bu plana nazaran düzenleniyor. Bu durum bütçeyi daha uygun yönetmeye yardımcı oluyor. Gereksinim kredisinin kredi kartının limitini etkilememesi ve kredi kartının öbür harcamalarda kullanılmasına imkan sağlaması da bir avantaj olarak görülüyor. Nakit avansta da geri ödeme planı ve öteki şartlar muhtaçlık kredisine paralel olsa da tüketici algısı açısından gereksinim kredisi, daha kolay takip edilen bir kredi çeşidi olarak öne çıkıyor.

Borç döngüsüne girilebilir ve daha uzun müddet borçlu kalınabilir

Taksitli nakit avans dezavantajları da mevcut. Bunlardan bir tanesi yüksek faiz oranları. Taksitli nakit avanslar, ekseriyetle kredi kartı faiz oranlarına yakın yahut daha yüksek faiz oranları ile geliyor. Uzun vadeli kullanımda toplamda yüksek faiz ödenmesine neden olabiliyor. Taksitli nakit avans kullanımı, kredi kartı limitini azaltabiliyor ve ek harcama yapılmasını kısıtlayabiliyor. Taksitli nakit avans kullanımında asgarî ödemeler yapılarak taksitli nakit avans geri ödeme seçeneği seçilirse borç döngüsüne girilebilir ve daha uzun mühlet borçlu kalınabilir. Bu da borcu kapatmada zahmet yaratabilir.

İhtiyaç kredileri taksitli nakit avanslara kıyasla daha uzun bir onay sürecine sahip

İhtiyaç kredileri kullanımının dezavantajlarına bakacak olursak, muhtaçlık kredileri taksitli nakit avanslara kıyasla daha uzun bir onay sürecine sahip oluyor. Ekseriyetle kredi müracaatlarının kıymetlendirilmesi vakit alabiliyor ve bankalar muhtaçlık kredisi müracaatlarında maaş bordrosu, gelir dokümanı, kefil üzere ek evraklar talep edebiliyor. Bu da müracaat sürecini daha karmaşık hale getirebiliyor. Gereksinim kredisi kullanmak kredi notuna tesir edebiliyor. Kredi ödemelerinin tertipli olarak ve vaktinde yapılmaması kredi notunu olumsuz yansıyor. Ayrıyeten muhtaçlık kredileri, çoklukla makul bir geri ödeme planına tabidir ve geri ödeme fiyatları ve vadesi başlangıçta belirlenir. Bu, esneklik açısından da taksitli nakit avanslara kıyasla sınırlayıcı olabiliyor.

Taksitli nakit avans nasıl çekilir

Taksitli nakit avans yalnızca kredi kartları üzerinden çekilebilir. Tüketiciler bankaların ATM’lerinden yahut internet bankacılığı kanallarından sahip oldukları kredi kartları üzerinden taksitli nakit avans çekebiliyor. Taksitli nakit avansın toplam maliyetini öğrenmek için kredi karşılaştırma sitelerinin ya da bankaların taksitli nakit avans hesaplama modülleri kullanılmalıdır. Böylelikle tüketiciler, muhtaçlık kredilerinde olduğu üzere daha şuurlu olarak taksitli nakit avans kullanabilir.

Tüketiciler ucuz kredi için ne yapmalı?

Daha ucuz kredi kullanmak isteyen tüketiciler için birtakım tekliflerde bulunan encazip.com kurucusu ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım, ucuz kredi kullanmak için kimi püf noktalarını aktardı: “Daha evvel müşterisi olunmamış bankalardan kredi alan tüketiciler, yeni müşteriler için uygulanan düşük faiz ve hatta bazen sıfır faizli kredi kullanabiliyor. Tüketicilerin toplam kredi gereksinimini birkaç bankaya bölerek müşterisi olmadığı bankalardan kredi alması, müşteri olduğu bankalardan da aldıkları kredi fiyatını düşük tutarak paçalda çok daha düşük maliyetli kredi kullanma talihine sahip oluyor. Kredi muhtaçlığı olan tüketicilerin karşılaştırma sitelerini kullanarak bankaların yeni müşteri kampanyalarını ve düşük meblağlar için uyguladıkları faiz oranlarını takip ederek kesimli kredi kullanmaları şu an için en cazip seçenek olarak tüketicilerin önünde duruyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!