ÜlkeKültür.com

Martı Otel İşletmeleri: “Amacımız; kıymetimizi büyüyerek maksimize etmek”

0 0

Martı Otel İşletmeleri İdare Konseyi Lider Yardımcısı Nurullah Emre Narin, Türkiye’nin turizm ve yatırım gündemi ile Martı Grubu’nun maksat ve beklentilerine ait değerli açıklamalarda bulundu. Turizmdeki gelişmeler ve gayrimenkuldeki pahalanmanın yansımalarına, turizmdeki istihdam derdinden yabancı otel zincirleri ile yeni iş birliklerine kadar pek çok bahiste bilgi veren Narin’in açıklamalarından öne çıkan satır başlıkları şöyle:

Turizm kesiminin büyümesi tüm pazarlarda devam edecek. Bölümün önündeki en büyük problem ise istihdam. Pandemi sonrası devirde eleman bulmakta zahmet çekiyoruz.

Bütün kentlerimizde yabancı zincirler mevcut fakat güney kıyılarına şimdi çok daha girmediler. Önümüzdeki periyotta burada göreceğimiz yabancı zincirlerin artacağını düşünüyorum. Biz de yabancı şirketlerin ilgi gösterebilecekleri şirketlerden bir tanesiyiz.

2021’de önemli bir yapılandırmaya gittik, şu anda pek hoş devam ediyor. Sermaye artışlarımıza yatırımcılarımız ilgi gösterdi. Şirketin finansal stabilitesi arttı, kısa vadeli bütün borçlar minimize edildi. Sermaye borçluluk oranlarımız çok olumlu manada değişti.

Beşerler, enflasyonist ortamda paralarının bedelini korumak için gayrimenkule yöneliyor. Gayrimenkul, şu an için en yanlışsız ve en sağlam yatırım metodu olarak görünüyor.

Türkiye turizminin en esaslı kuruluşlarından Martı Otel İşletmeleri İdare Heyeti Lider Yardımcısı Nurullah Emre Narin, Türkiye’nin turizm ve yatırım gündemi ile Martı Grubu’nun geleceğe yönelik amaç ve beklentilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

“Tüm pazarlarda önemli talep artışları gözlemliyoruz”

Turizm bölümünün büyümeye devam edeceğini lakin istihdamın değerli bir sorun olduğunu vurgulayan Emre Narin, şunları söyledi:

“Turizm bölümü çok süratli büyüyor ve şu anda da önemli bir talep var. Londra’da geçtiğimiz günlerde gerçeklesen World Travel Market fuarında, bilhassa İngiliz pazarının önümüzdeki 5 yıllık devirde yüzde 100’ük bir büyüme yasayacağı, İngiltere tıp operatörleri tarafından söz ediliyor. Erken rezervasyon devri başlayan iç pazarda da çok önemli bir talep artışı gözlemliyoruz. Öngörülerimiz, bu talep artışının tüm pazarlarda önümüzdeki süreçte de devam edeceği istikametinde.

Martı Kümesi olarak bu sene dönem geç başlamasına karşın, geçtiğimiz günlerde geleceğe yönelik yaptığımız şirket değerlendirmesinde belirttiğimiz üzere, Nisan – Eylül devrinde geceleme sayısında geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran yüzde 60’lık bir büyüme kaydettik. Önümüzdeki sene için konjonktürel ezalar yaşanmadığı takdirde geceleme sayımızın yüzde 40 artmasını hedefliyoruz. Ciro bazında ise, su anki datalar ışığında, Euro cinsinden en az yüzde 60’lık bir büyüme olabileceğini düşünüyoruz.

Operasyonel olarak en kıymetli sıkıntımız, dalın tamamını ilgilendiren, önemli bir istihdam yani nitelikli eleman problemi. Şu anda çalıştıracak nitelikli eleman bulmakta zahmet çekiyoruz. Bu yüzden de birçok otel kümesi üzere biz de yurt dışından işçi getirerek, bunu dengelemeye çalışıyoruz. Ülkemizde bu alanda çalışan çok hoş üniversitelerimiz var lakin bölümün süratli büyümesi nedeniyle mezun sayıları muhtaçlığımızı karşılamaya yetmiyor. Ayrıyeten pandemi sürecinde otellerin birçoğu kapalı kaldığından Antalya’dan Anadolu’ya bilakis bir göç yaşadık. Bunlar şimdi geri dönemediğinden, istihdam külfetimiz da büyümeye devam etti.”

“Yabancı otel zincirlerinin güney kıyılarına ilgisi artacaktır”

Turizm dalındaki büyümenin yabancı yatırımcıların da dala olan ilgisini artırdığına dikkat çeken Martı Otel İşletmeleri İdare Şurası Lider Yardımcısı Narin, şöyle devam etti:

“Turizmde yakaladığımız büyüme ivmesi yabancıların da ilgisini artırdı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa üzere büyükşehirlerimizde halihazırda yabancı otel zincirleri mevcut. Lakin güney kıyılarımıza şimdi çok daha yer almadılar. Bilhassa bu kıyılarımıza de, yabancı otel zincirlerinin ilgisinin artacağına inanıyorum. Yabancı otel zincirleri sıfırdan başlamak yerine, daha çok birkaç otellik bir portföyle dala girip, piyasa hisselerini oluşturmaya daha üstten başlamayı tercih ediyorlar. Biz de çok uzun vakittir halka açık, şeffaf yapısı olan bir şirket olarak, buraya girmek isteyen milletlerarası zincirlerin ilgi gösterebilecekleri şirketlerden bir tanesiyiz. Bizim gayemiz, şirketimizi büyüterek, pay kıymetini maksimize etmek. Bu hususta önümüze çıkacak fırsatları ya da iş birliği imkanlarını elbette kıymetlendirebiliriz. Lakin şu an için somut bir şey yok ancak olduğu vakit da buna her vakit açık olduk, bundan sonra da açık olmaya devam edeceğiz.”

“Hisse alımlarımız bundan sonra da devam edecek”

Martı Kümesi paylarındaki ortak alımları hakkında da bilgi veren Nurullah Emre Narin, şirket paylarını almaya devam ettiklerini belirterek, “Şirketimizin paylarına yönelik alımlarımıza muhakkak bir düzeye kadar bundan sonra da devam etmeyi planlıyoruz. Şirketimizin pay kıymetinin son vakitlerde çok artması ya da artmaması bizim bu kararlarımızı çok da etkileyen bir faktör değil. Biz işimize inanıyoruz, işimizle varız. Öbür yandan bugünkü enflasyonist ortamda borsadaki pay değerlemeleri çok süratli değişiyor. Münasebetiyle şu anda çok kıymetli dediğimiz birçok pay bundan 3-4 ay sonra yatırımcı gözünde çok ucuz hale gelebilir. Geçmiş periyotta pay alımları yapmıştık, son periyotta de bilançomuzu açıkladıktan sonra da yeniden alımlar yaptık. Önümüzdeki süreçte de bu alımlara devam etmeyi düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Yapılandırma sürecimiz problemsiz devam ediyor”

Martı Kümesi olarak, 2021 yılının Şubat ayında önemli bir yapılandırmaya gittiklerini hatırlatan Emre Narin, “2030 yılına kadar bir yapılandırma yapıldı. Bu yapılandırmayı da meselesiz bir formda yürütüyoruz. Yapılandırma kapsamında, iki yıllık ödemesiz periyodumuz var. Önümüzdeki yıldan itibaren de ödemelerimiz başlayacak. Bu yapılandırmanın akabinde Martı GYO’da 2021 yazında, Martı Otel İşletmeleri’nde ise bu sene iki sermaye artışımız oldu. Yatırımcılarımız bu sermaye artışlarımızın tamamına ilgi gösterdiler, kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Şu anda şirketimizin finansal stabilitesi artmış durumda, kısa vadeli bütün borçlarımızı minimize ettik. Bilanço yapımızda ve likidite oranlarımızda da bu durum net olarak gözüküyor. Sermayemize nazaran borçluluk oranlarımız önemli ölçüde müspet olarak değişmiş durumda. Sermaye yapımızın, gayrimenkulde yaşanan değerlenmeler doğrultusunda önümüzdeki süreçte daha kuvvetleneceğine inanıyoruz” diye konuştu.

“Kış mevsiminde otellerimizde yenileme çalışması başlatıyoruz”

Sektördeki hareketliliğin rekabet ortamını arttırdığını vurgulayarak, Martı Otel İşletmeleri olarak müşterilerine en iyiyi sunmayı hedeflediklerini kaydeden Narin, “Bu kapsamda otellerimizde bu kış mevsiminde yenileme ve modernizasyon çalışmalarına başlatıyoruz. Bilhassa de sermaye artışımızın kıymetli bir hissesini da otellerimizin yenileme ve modernizasyonlarına ayırdık. Bu kışın başlıyoruz ve yeni devirde müşterilerimizin önüne yeni yüzümüzle çıkacağız” dedi.

“Gayrimenkuldeki pahalanmadan olumlu etkileniyoruz”

Martı Otel İşletmeleri iştiraki Martı GYO’nun da yapılan sermaye artışı ve gayrimenkuldeki pahalanma sayesinde yoluna çok daha güçlenerek devam ettiğini anlatan Narin, “Şu anda ülkemizde piyasa mantığı içerisinde arz talepten dolayı gayrimenkullerin bedeli daha fazla artıyor. Enflasyonun da üzerinde bir artış yaşıyoruz. Enflasyon nedeniyle para bedelini kaybetmeden gidecek bir yer arıyor. Burada da gayrimenkul en hakikat ve en sağlam değerleme metodu olarak öne çıkıyor. Beklentimiz, bu artışların önümüzdeki devirde devam edeceği tarafında. Biz de gayrimenkul ağır bir şirket olarak, bu paha artışlarından müspet manada etkileniyoruz” diyerek, bilanço büyüklüklerinin bu çerçevede artmaya devam etmesini beklediklerini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya