ÜlkeKültür.com

Marmara Adası’ndaki orman yangınında 80 hektar kül oldu

0 66

Balıkesir’in Marmara ilçesi Mestanağa bölgesinde, dün saat 14.00 sıralarında ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgarında tesiriyle büyüdü. Alevlerin, yerleşim alanlarına ulaşmasıyla yüzlerce vatandaşlar meskenlerini tahliye etti. Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopterlerinde takviyesi ile müdahale edilen yangın, saat 19.00 sıralarında kısmen denetim altına alındı.

Akşam saatlerinde rüzgarın şiddetini daha da arttırmasıyla alevler Çınarlı bölgesinde tekrar yükselmeye başladı. 4 helikopter, 55 arazöz ve itfaiye aracı ile 110 işçi ile alevlere müdahale edildi. İlçenin her yerinden görülen alevler etrafta bulunan hayvan çiftliğine de sıçradı. Yangın, saat 23.00 sıralarında, yangın büsbütün denetim altına alındı.

80 HEKTARLIK ALAN ZİYAN GÖRDÜ, 30 YARALI 

Yangına ait açıklama yapan Marmara Adalar Belediye Lideri Süleyman Aksoy, 9 saat süren müdahale ile facianın atlatıldığını söyledi. Aksoy, ”Ekipler gece uzunluğu yangının tekrar başlama riskine karşı nöbet tutarken, soğutma çalışmaları ise sürüyor. Yangın bir sabotaj sonucu çıkmadı. Bir vatandaşımızın meskeninin bahçesini temizlemesi sonucunda biriktirdiği otları yakması sonucu çıktığı söyleniyor. Araştırmalarımıza devam ediyoruz. Önemli manada hayvanlar telef oldu. Yangında rastgele bir yaralanma yahut ölümcül bir kaybımız yok. 7 arkadaşımız dumandan ötürü zehirlendi. Birinci tespitlere nazaran 80 hektarlık bir alan yanmış durumda. Tespit çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Gazetecilerin yangının çıkış sebebiyle ilgili kendisine yönelttiği soruya İnce, “Elimize ulaşan birtakım bilgiler ve kanıtlar var. Tabi çalışmalarımız emniyet ünitelerimizce devam ettiriliyor. İsimli bir hadise oluşmuş ve olay adliyeye sevk edilmiş durumda. Şu an için bir gözaltı yok fakat tezler doğruysa gerekli süreçler yapılacak ve en yakın süreçte sonuçlandırılacaktır” karşılığını verdi.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, “Yangında yaralananların sayısı 30´a ulaştı, 100 hayvan da telef oldu. Bugün öğle saatlerinde birebir anda 2 tane yangınımız vardı. Biri Dursunbey Alaçam´da biri de burada tıpkı saatlerde başladı. Dursunbey´deki yangın çok daha büyüktü ve orman teşkilatımız önemli manada gayret sarf ederek orayı denetim altına aldı. Buradaki yangın daha küçük başlamıştı fakat ne yazık ki saat 17.00´den sonra buradaki yangının tehlikesi ve boyutları büyüdü. Oraya 7 helikopter müdahale etmişti, buraya ise 4 helikopter müdahale etti. Ama helikopterlerimiz hava kurallarından ötürü çok âlâ müdahale edemediler. Çok şükür can kaybımız yok, 30 tane hastamız oldu lakin ağır olayımız yok. Bütün hastalarımız ayrıldı hastaneden” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/