ÜlkeKültür.com

Macri: İktisattaki çalkalanma, gelecekte olabileceklerin göstergesi

0 4

Arjantin Devlet Lideri Mauricio Macri, ön seçim sonuçlarının ekonomiyi olumsuz etkilemesine ait, “Muhalefetin itimat kazanmak için çalışması gerekiyor. Ben yardımcı olmak isterim lakin bu kolay değil. Zira daha evvel ülkeyi yönettiler ve onların daha evvel yaptığı şeyler yüzünden bugün piyasalarda olan oldu.” dedi.

Devlet Lideri Macri, düzenlediği basın toplantısında ön seçim sonuçlarının ülke iktisadına olumsuz yansımalarını kıymetlendirdi.

Macri, Arjantin pezosunun dolar karşısında kaybettiği pahanın yüzde 30’a ulaşmasına ait, “Geçen cuma uygun bir durumdaydık, dolar düşüyordu. Seçim sonuçları karşısında ülke riski bir günde 350 puan arttı, maalesef çok makûs bir gün geçirdik. Bugün, ön seçimlerin öncesinden daha yoksuluz ve dolar tekrar yükselmeye başladı.” diye konuştu.

Doların süratli yükselişinin akabinde Macri, Arjantinlilerin faydasına ekonomik tedbirler alınması için gerekli talimatları verdiğini açıkladı.

Macri, dünyanın muhalefete güvenmediğini belirterek, “Muhalefetin inanç kazanmak için çalışması gerekiyor. Ben yardımcı olmak isterim fakat bu kolay değil. Zira daha evvel ülkeyi yönettiler ve onların daha evvel yaptığı şeyler yüzünden bugün piyasalarda olan oldu.” sözlerini kullandı.

Macri, muhalefetin idareye gelmesi halinde iktisadın büyük sıkıntılarla karşılaşacağını savunarak, şunları kaydetti:

“Bugün (ekonomideki çalkalanma) olan şey, gelecekte olabileceklerin yalnızca göstergesi. Bu durum, geçmişte birçok insanın parasını Arjantin’de tutmamasına neden oldu. Geçmişe dönemeyiz zira dünya bunu Arjantin’in sonu olarak görüyor. Dünyayla ahenk içinde olmayan bir Arjantin devam edemez.”

– “Ön seçim bir bildiriydi ve onu anladık”

Devlet Lideri Macri, beklemediği kadar az oy aldığı seçim sonuçlarını değerlendirirken, “Yapacak çok işimiz var. Ön seçim bizim için bir bildiriydi ve onu anladık. Çalışmaya devam etmek için buradayız. Ekim ayındaki seçimlerin değişimin devamının bir ispatı olması için yapmamız gereken çok şeyin olduğu konusunda ikna olmuş durumdayız.” dedi.

Ülkede düzenlenen ön seçimin sonuçlarının açıklanmasının sonraki gününde Arjantin pezosunun dolar karşısındaki kaybı yüzde 30’u aşmıştı. Geçen hafta 45,50 Arjantin pezosu olan dolar, 60 Arjantin pezosunu aşmıştı.

– Arjantin’deki ön seçimler

Ülkede, devlet başkanlığı seçimlerinin özeti olarak görülen “ön seçimler”, 27 Ekim’de gerçekleşecek devlet başkanlığı seçimine katılacak adayları belirlemek için yapılıyor.

Seçimlerde muhalif Alberto Fernandez’in Herkesin Cephesi Koalisyonu geçerli oyların yüzde 47’sini, Devlet Lideri Macri’nin liderliğindeki Değişim İçin Bir Ortada Koalisyonu ise oyların yüzde 32’sini almıştı.

Devlet lideri ile lider yardımcısı adayının yanı sıra 127 ulusal milletvekili ve 24 senatör adayının belirlendiği ön seçimlere iştirak oranı yüzde 75 olarak kaydedilmişti. Arjantin halkı, bir koalisyonun ön seçimde alacağı oy oranının, başkanlık seçimlerinde de çok değişmeyeceğini düşünüyor fakat 2015’te, Macri’nin liderliğini yaptığı koalisyon ön seçimi yüzde 8’lik oy oranı farkıyla ikinci sırada tamamlamasına karşın devlet başkanlığı seçimlerini ikinci tıpta kazanmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan