ÜlkeKültür.com

‘Konut Kredilerindeki Sınırlamalar Konut Satışını Düşürdü…’

0 93

Türkiye genelinde Nisan ayında konut satışları %35,6 azalarak 85.652 oldu. Konut satışları Ocak-Nisan periyodunda bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran %18,6 azalışla 368 bin 867 olarak gerçekleşti.

TÜGİAD, ULİKAD üyesi Gayrimenkul Danışmanı Gülcan Altınay, konut satışlarındaki bu azalmanın konut kredilerindeki sınırlamalar ve düşük ölçü kredi verilmesinden kaynaklandığını söyledi. Konut satışlarında İstanbul 13 bin 944 konut satışı ve %16,3 ile en yüksek hisseye sahip oldu. Satış sayılarına nazaran İstanbul’u 10 bin konut satışı ve %11,7 hisse ile Ankara, 4 bin 960 konut satışı ve %5,8 hisse ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu vilayetler sırasıyla 22 konut ile Ardahan ve Hakkari, 53 konut ile Bayburt oldu.

Yabancılara Nisan ayında 2 bin 557 konut satışı gerçekleşti

Yabancılara yapılan konut satışları Nisan ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %60,3 azalarak 2 bin 557 oldu. Nisan ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının hissesi %3,0 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında birinci sırayı bin 24 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 792 konut satışı ile İstanbul ve 186 konut satışı ile Mersin izledi.

Deprem sonrası Trakya’ya gösterilen ilgi sayılara yansımadı

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan sonra İstanbul’da olması beklenen muhtemel sarsıntı söylentisinin  etkisiyle Trakya’ya gösterilen konut ilgisinin sayılara yansımadığı görülüyor. Nisan ayında Türkiye’deki toplam konut satışlarının yüzde 0.7’sinin gerçekleştiği Edirne, en çok konut satışının yapıldığı vilayetler ortasında 33’üncü sırada yer aldı. Edirne’de 557 konut satışının 168’i birinci satış, 389’u ise ikinci el satış olarak gerçekleşti.

Tekirdağ’da 2023 yılı Nisan ayında 218 konut satıldı

Türkiye’deki toplam konut satışlarının %2,6’sı Tekirdağ’da gerçekleşmiş olup en çok konut satışı gerçekleştirilen vilayetler ortasında 8. sırada yer almıştır.

Tekirdağ’da toplam konut satışları içinde ipotekli satışların hissesi yüzde 31,3 ile 21. sırada yer aldı. Türkiye’deki ipotekli konut satışlarındaki yüzde 3,2’lik hisse ile Tekirdağ 6. sırada yer aldı.

Kredilerdeki sınırlama konut satışlarına yansıdı

Konut satışlarında yaşanan düşüşte konut fiyatlarındaki artışın tesirli olduğunu söyleyen Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Üyesi ve Gayrimenkul Danışmanı Gülcan Altınay “Konut satışlarındaki düşüşün nedeni olarak, inşaat maliyetlerindeki artışın konuta ulaşabilirliği azaltması gösterilebilir. Konut kredilerinde bankaların getirmiş olduğu sınırlamalar ve düşük ölçü kredi verilmesi konut satışının düşmesinde tesirli oldu. Ayrıyeten konut alıp kiraya veren yatırımcı satış sayısıyla kiraya verdiği sayıdaki amortisman süresindeki makasın açılması da konut satışlarını düşürdü” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom