ÜlkeKültür.com

Japonya Merkez Bankası, “dijital yen” testlerine başlıyor

0 0

Nikkei’nin haberine nazaran Japonya Merkez Bankası, üç büyük banka ve lokal bankalar iş birliğinde dijital yen denemeleri planlıyor.

Japonya Merkez Bankası, 2023 yılı bahar aylarından itibaren özel bankalarla ve öteki tertiplerle birlikte çalışarak para yatırma ve çekmede yaşanan problemleri tespit edecek. Bunun yanında merkez bankası para ünitesinin (CBDC) doğal afetler sırasında ve internet kontağının olmadığı bölgelerde çalışıp çalışmadığına bakacak.

Haberde üç büyük bankanın hangileri olduğu belirtilmiyor. Fakat, Japonya’da üç büyük banka denildiğinde çoklukla Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Sumitomo Mitsui Financial Group Inc. ve :MMizuho Financial Group Inc.FG bankalarına atıfta bulunuluyor.

Japonya, geçen yıl dijital yen için oluşturduğu test ortamı ile CBDC üzerine çalışmalar yapan ülkeler ortasına katılmıştı.

Japonya Merkez Bankasından bir yetkili, geçen sene yaptığı açıklamada, “CBDC’nin özel ödeme şirketleri ortasında rekabet oluşturması ve halkın erişebilir olması, bizim önceliğimiz.” demişti.

CBDC denemeleri iki yıl sürecek ve bunun akabinde merkez bankası 2026 yılında piyasaya CBDC çıkarıp çıkarmama kararı verecek.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya