ÜlkeKültür.com

Kripto para kesiminde bugün neler oldu?

0 0

Investing.com – Kripto para sanayisi gündeminde bugün El Salvador’un dijital varlık ihracıyla ilgili yeni bir yasa tasarısı görüşmeleri, New York’ta kripto madenciliğini durdurmaya yönelik hazırlanan yasanın onaylanması, FTX’in eski CEO’sunun çalışanlara ilettiği mektup ve Dünya İktisat Forumu’nun Shiba takımıyla iş birliği talebi vardı. Günün öteki gelişmelerini ise haberimizin devamında özetledik.

Litecoin piyasası günde 1 milyar dolar giriş gördü

Litecoin (LTC), son 24 saatte kıymetli bir yükseliş kaydetti ve piyasa pahası 1 milyar dolarlık artışla 5,64 milyar dolara yükseldi. Böylelikle Litecoin, Shiba Inu’yu geride bırakarak en büyük 13. kripto para ünitesi oldu.

Kripto para piyasasının en eski altcoin’lerinden olan Litecoin, son aylarda yüksek ağ aktifliğine sahip. Santiment bilgilerine nazaran son iki hafta içinde 1 ila 100 bin LTC tutan cüzdanlar, 43,4 milyon dolarlık kripto para biriktirdi.

Diğer yandan Litecoin, önümüzdeki yılın Ağustos ayında bir halving (ödül yarılanması) görecek. Geçmiş datalar daha evvelki halving devirlerinden aylar evvel değerli yükseliş ivmelerinin gerçekleştiğini gösteriyor. 

Litecoin, şu an günlük %21 artışla 77 dolar bandında alıcı buluyor. Bugünkü süreçlerde kripto para 83 dolara kadar yükseldi ve şu an Mayıs ayından bu yana görülen en yüksek düzeyde bulunuyor. 

Ark Invest kurucusundan Bitcoin için 1 milyon dolarlık uçuk fiyat tahmini

Ark Invest’in kurucusu Cathie Wood, ayı piyasasının ortasında Bitcoin için epeyce eşsiz bir fiyat kestiriminde bulundu.

Bitcoin fiyatı, geçen sene görülen 69.000 dolarlık rekor düzeyinden %75’in üzerinde paha kaybı gördü. Buna karşın Ark Invest’in kurucusu Cathie Wood, Bitcoin fiyatının 2030 yılına kadar 1 milyon dolara ulaşacağını argüman etti.

Cathie Wood, verdiği röportajda bazen piyasanın neyin gerçek olduğunu anlamak için savaş ve kriz üzere gerilim testinden geçmesi gerektiğini söyledi. Buna nazaran Bitcoin’in bu güçlü şartlardan kurtulmayı başardığına inanan Wood, kripto paranın 2030 yılına kadar 1 milyon dolara ulaşma maksadını geciktirebilecek tek faktörün kurumsal yatırımcının geri çekilmesi olacağını sav etti.

CZ, Coinbase‘in Bitcoin varlıklarından kuşku ediyor

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), rakibi Coinbase’in Bitcoin (BTC) varlıklarının doğruluğu konusunda kuşku duyduğunu tweet’ledikten sonra bu paylaşımını sildi.

Şeffaflık siyaseti gereği Coinbase Custody CEO’su Aaron Schnarchi hafta başında şirketin Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) namına 635.000 BTC tuttuğunu ortaya koyan bir rapor yayımladı.

Bu raporu gündemine alan Binance CEO’su, Twitter üzerinden Coinbase’in 600 bin BTC’den az varlığa sahip olduğuna dair bir haberi alıntıladı. Akabinde bu paylaşımını silen CZ, kripto topluluğunun reaksiyonuyla karşılaştı. 

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bu olayın üzerine Twitter üzerinden yanıt vererek CZ’nin paylaşımının gerçek olmadığını lakin oburlarının dediği üzere CZ’nin yalnızca imparatorluğuyla ilgilendiğini söyledi.

birçok kişi, Coinbase’in takas ve saklama cüzdanlarının farklı olduğunu söylerken CZ’nin bu hususta özensiz davrandığı ve Binance işverenini piyasada kaygıyı artırmaya çalıştığı konusunda eleştirdi.

Japonya Merkez bankası dijital yen denemelerine başlıyor

Japonya Merkez Bankası (BoJ), dijital para ünitesi çıkarıp çıkarmama konusunda hâlâ kararsız olmasına karşın dijital yen denemelerine devam ediyor.

Yerel haber ajanslarına nazaran BoJ, CBDC pilot programı kapsamında 3 büyük banka ve bölgesel bankalarla ortak çalışacak. Önümüzdeki yılın 2. çeyreğinde başlaması planlanan pilot programın sonuçlarına nazaran bankanın dijital yenin ihracı konusunda son kararını vermesi bekleniyor.

Genesis, iflastan kurtulmak için yeni bir atılım yapıyor

Kripto kredi şirketi Genesis, mümkün bir iflas durumundan kaçınmak tüm seçenekleri kıymetlendirmek ismine yine yapılandırma danışmanlığı hizmeti veren bir şirketle anlaştı.

Moelis & Company isimli şirketin Genesis’in tekrar yapılandırılması için danışmanlık hizmeti vereceği bildirilirken şirket idaresinin şimdi bir karar vermediği ve iflastan kurtulmak için hâlâ bir baht olduğunu konusunda kimi söylentiler bulunuyor. 

Moelis & Company, ayrıyeten yaz periyodunda iflas müracaatında bulunan başka bir şirket olan Voyager Digital’e de danışmanlık hizmeti vermişti. 

Son gelişmelere nazaran Genesis’in içinde bulunduğu güç durumdan kurtulmak için 500 milyon ila 1 milyar dolar ortasında acil bir fon ihtiyacı bulunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya