ÜlkeKültür.com

iPhone fabrikasında büyük isyan: Şiddet imajları geliyor

0 0

Bloomberg’in bildirdiğine nazaran, Foxconn’un Çin’in Zhengzhou kentindeki en büyük iPhone fabrikası, şiddetli çatışmalar da dahil olmak üzere personel protestolarıyla sarsıldı. Görüntüler, yüzlerce çalışanın yürüyüşe katıldığını ve bir yöneticiyle yüzleştiğini ve çeşitli şiddet olaylarını gösteriyor. Engadget Chinese tarafından görülen ve Weibo’da yayınlanan görüntülere nazaran, çalışanların daha az yan haklar ve ikramiyeler için daha uzun bekleme mühletleri yüzünden memnuniyetsizliklerini belirttikleri bildiriliyor.

Kısa bir görüntüde çalışanların “Haklarımızı savunun! Haklarımızı savunun!” diye bağırarak polisle yüzleştikleri görülürken, bir başkası ise bir konferans odasında bir yöneticiyi çevreleyen bir küme çalışanı gösteriyor. İkincisinde bir kişi “Buradan sahiden korkuyorum, hepimiz COVID olumlu olabiliriz” derken, bir oburu “bizi vefata gönderiyorsunuz” diyor.

Diğer görüntüler, beyaz giysili şahısların birine sopalarla saldırdığını ve personellerin dolu bir polis aracını çevreleyip salladığını gösteriyor. Birkaç görüntüde emekçiler, yemek alacaklarından asla emin olamadıklarından ve yetersiz COVID muhafazalarından şikayet ediyor. Reuters’in de ortalarında bulunduğu haber ajansları, birtakım görüntülerin gerçekliğini şimdi doğrulamadı.

Devam eden COVID-19 salgınlarıyla Foxconn, işçisi dış dünyadan izole edilmiş bir biçimde alanda çalışmaya ve yaşamaya zorlayan katı “kapalı döngü” karantina kuralları uyguladı. Hong Kong’lu bir savunuculuk kümesi Reuters’e “Foxconn’daki kapalı döngü üretimin COVID’in kente yayılmasını önlemeye yardımcı olduğunun açıkça görüldüğünü, lakin fabrikadaki personeller için hiçbir yararı olmadığını (daha da kötüleştirmese bile)” söyledi. Öbür çalışanların söylediklerine nazaran binlerce personel fabrika yerleşkesinden kaçmış olabilir ve bu da Foxconn’u işçisini elde tutmak için ikramiye ve daha yüksek maaşlar teklif etmeye zorlamış olabilir.

Foxconn, geçtiğimiz ay COVID tasaları nedeniyle tıpkı fabrikadaki iPhone üretimini büyük ölçüde azalttı ve Apple da iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max sevkiyatlarının erteleneceğini duyurmak zorunda kaldı. Şirketin Zhengzhou fabrikası, aygıtların üretiminin yüzde 70’inden sorumlu olan 200.000 çalışanıyla dünyanın en büyük iPhone fabrikası.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya