ÜlkeKültür.com

İki belirsizlik ortadan kalktı: Cumhurbaşkanı seçimi ve ABD borç tavanı mutabakatı

0 87

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pazar günü yaptığı zafer konuşmasında, enflasyonun ülkenin en acil sorunu olduğunu, milletlerarası prestije sahip bir finans idaresi takımıyla, yatırım ve istihdam odaklı bir iktisat tasarladıklarını açıkladı.

Genel beklenti; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın net ortodoks bir yaklaşımı benimsemesi değil fakat 31 Mart 2024 mahallî seçimleri öncesinde mevcut heterodoks yaklaşımda kimi düzenlemeler yapılması istikametinde.

Asya borsaları ve ABD borsa vadeli süreçleri, ABD Lideri Joe Biden ve Meclis Lideri Kevin McCarthy‘nin hükümetin borç tavanını askıya alarak uzun müddettir devam eden çıkmaza son vermesi ve yatırımcıları biraz olsun rahatlatması için hafta sonu yaptıkları mutabakat sayesinde olumlu.

ABD borcuna ait CDS‘leri 2011’dekinden daha yüksek düzeylere çıkması (borç tavanına ait sert müzakerelerin son örneği), Fitch’in, ABD’nin A üçlü kredi notunu şimdiden negatif izlemeye alması, Hazine Bakanı Janet Yellen‘ın, iki önderi bir an evvel mutabakata varmaya ve temerrüde düşme riskinden kaçınmaya teşvik etme uğraşlarının artması ve bu türlü bir durumun, finans dünyasında sonuçlarını varsayım etmenin sıkıntı olduğu bir bomba tesiri yaratma riskinin olması üzerine haftalarca süren müzakerelerin akabinde kongre üyesi Cumhuriyetçi McCarthy ve Biden, Cumartesi günü, ekonomik olarak istikrarı bozan bir temerrüdü önlemek ismine bir mutabakat yaparak 31,4 trilyon dolarlık borç tavanını 2025’e kadar askıya aldı.

Anlaşmanın artık dar bir formda bölünmüş Kongre’den geçmesi gerekecek.

ABD Hazine tahvilleri, Anma Günü tatili nedeniyle Pazartesi günü Asya’da süreç görmezken vadeli süreçler genel müspet. İki yıllık getiriler, piyasanın, Fed’in faizlerin daha uzun müddet daha yüksek olacağına dair beklentilerinin artması ile Cuma günü %4,6390 düzeyinden kapandı.

Dolar, geçen hafta euro ve öbür para ünitelerinin birçok karşısında yükselmeye devam etti.

Faiz artırımı artık yatırımcılar için tercih edilen senaryo. CME’nin FedWatch, Fed’in Haziran’daki bir sonraki toplantısında çeyrek puanlık bir faiz artışı mümkünlüğünün %53,9 olduğunu gösteriyor. Öte yandan Almanya’nın birinci çeyrekte resesyona girdiği haberi, Avrupa para ünitesine yardımcı olmadı. Sonuç olarak Euro/dolar 1,07’ye yakın süreç görüyor.

Birleşik Krallık’ta enflasyon, Nisan 2023’te %8,7 ile çok yüksek kaldı ve bu da para ünitesini dolar karşısında aşağı çekti. Gördüğünüz üzere mevcut bağlamda dolar popülerlik kazandı.

Sonuç: Döviz piyasalarında, doların majör akranları karşısında bir ölçüsü olan dolar endeksi, riske hassas para ünitelerinin toparlanması nedeniyle 06.47 prestijiyle 104,17’de hafif bir düşüş yaşadı. Lakin Cuma günü iki ayın en yüksek düzeyinden hâlâ çok uzak değil.

Makroekonomik haberler açısından Fed tutanakları, bir yandan faiz artırım döngüsünün devam etmesinden yana olanlar ile bir orta verilmesinden ve hatta nakdî genişlemeden yana olanlar, öbür yandan komite üyeleri ortasındaki ayrışmalara dikkat çekti. Sıkılaştırmanın enflasyon, bankalar ve hasebiyle iktisat üzerindeki tesirleri bedellendirilmektedir.

Cuma günkü çekirdek PCE raporunun yayımlanması, “şahinler” için daha fazla dayanak sağladı. Aylık (+%0,4’e karşı %0,3) ve yıllık (+%4,7’ye karşı %4,6) beklentilerden biraz daha yüksek olan bu sayı, hafta başında yayınlanan İngiltere’deki zayıf enflasyon bilgilerini destekliyor. Bu nedenle enflasyona karşı çaba kazanılmış olmaktan çok uzak görünüyor. Aslında, ABD 10 yıllık getirisi, %3,64’ün üzerine çıkarak yatay birikim kanalını kırdı ve %4-4,10’a hakikat daha fazla yükseliş ivmesinin yolunu açtı.

Petroldeki yükseliş sürüyor

Petrol fiyatlarındaki toparlanma, çoka kaçmadan da olsa bu hafta da devam etti. Avrupa Brent ham petrolü 76 dolara yükselirken Amerikan muadili WTI, varil başına 72 dolar civarında süreç gördü. Riskli varlıklar cephesinde genel hava nispeten olumsuz olsa da petrol yeniden de bilhassa ABD’de kimi uygun haberlerden yararlandı.

Bu haftanın gündemine baktığımızda; Salı günü ABD tüketici duyarlılığını, Çarşamba günü Almanya ve Avustralya enflasyon sayılarını ve ABD istihdam yaratma datalarını, Cuma günü ISM imalat endeksinin ve ABD işsizlik oranının paylaşılmasını bekliyoruz.

Manşette öne çıkanlar

Yüksek Seçim Konseyi (YSK) Lideri Ahmet Yener, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak süreksiz sonuçlar sonucunda Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçildiği görülmüştür.” dedi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) nezdinde hisse senedi yatırımcı sayısı 26 Mayıs haftası prestijiyle 378 bin 241 kişi azaldı ve yine 5 milyonun altına indi. Bir evvelki hafta 5 milyon 20 bin 865 olan hisse senedi yatırımcı sayısı, geçen hafta 4 milyon 642 bin 624’e geriledi.

Morgan Stanley, seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cari düşük faiz siyasetine bağlı kalmaya devam etmesi halinde Türk lirasının dolar karşısında yüzde 29 kıymet kaybetmesi riski olduğunu bildirdi.

ABD Lideri Joe Biden, Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ile yaptıkları toplantıda federal borçlanma tavanının artırılması konusunda sonuncu mutabakata vardıklarını duyurdu.

ABD’de Lider Biden ile Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy’nin vardıkları muahedeye nazaran federal borçlanma tavanı uygulaması 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınacak.

Goldman Sachs ekonomistleri, Lider Biden ile Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy’nin vardıkları borçlanma tavanı mutabakatının 6 Haziran’da kadar Kongre’den geçmesi halinde ABD’nin bir temerrüde düşmesinin önüne geçileceğini lakin yalnızca 2024 yılında ABD’nin GSYİH‘sının yüzde 0,1 azalacağını savundular.

IMF, enflasyonun düşürülmesi için faiz oranlarının uzun mühlet yüksek kalmaya devam etmelerine gereksinim duyulmasının büyük mümkünlük olduğunu belirtirken, Washington’un federal borcunu düşürecek biçimde mali siyasetini sıkılaştırması gerektiğini de bildirdi.

Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee, Haziran ayında yapılacak FOMC toplantısında bir faiz artırımı kararına takviye olup olmayacağı konusunda evvelden bir yargıya varmayacağını söyledi.

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, Japonya’yı yarı iletken, çip, kesimi ihracat denetimlerini kaldırmaya çağırdı.

Kaynak: A1Capital

Hibya Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - Nevşehir evden eve - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom