ÜlkeKültür.com

Huobi Küresel: Cardano’nun Vasil hard fork’u ne getirecek?

0 4

Cardano blok zincirinin merakla beklenen Vasil hard fork’unun ikinci güncellemesinin yakında gerçekleşmesi bekleniyor. Vasil, akıllı kontrat yeteneklerini zenginleştirmeyi, zincirin randımanını artırmayı ve maliyetleri düşürmeyi amaçlayan ana ağ üzerinde gerçekleşen geriye dönük uyumsuz bir yükseltmedir. Huobi Küresel, Cardano blok zincirinde yakın vakitte gerçekleşmesi beklenen Vasil hard fork’unun neler getireceğini kıymetlendirdi.

Bu güncelleme, Cardano’nun ana ağındaki komut lisanı Plutus sürüm (v)2 Maliyet Modeli’ni sunacak. Plutus, Cardano’nun lokal akıllı mukavele lisanıdır. Cardano’nun temel katmanı olarak Plutus, zincir dışı kalan ve bir kullanıcının makinesinde çalışan akıllı mukaveleleri yöneten kodu, süreçlerin zincir üzerinde doğrulanmasından verimli bir halde ayırır.

Yükseltmeden evvel, Cardano tabanlı bir NFT projesi olan Artano, testlerinin sonuçlarını yayınladı ve umut verici görünüyorlar. Plutus v2 ile, komut belgesi boyutu %90’dan ve buna karşılık gelen süreç maliyeti %75’ten fazla azaltıldı.

Vasil hard fork nedir?

Adını çok sevilen ve hürmet duyulan bir Cardano topluluğu üyesi olan Vasil St Dabov’dan alan Vasil, Cardano’nun ölçekleme yeteneklerini artırmak ve süreç maliyetlerini azaltmak için tasarlanmış büyük bir yükseltme ve başlangıçta bir test ağında Haziran sürümü için planlanmıştı.

Carnado’nun geliştiricisi Input Output Hong Kong’a (IOHK) nazaran Vasil, Cardano için bugüne kadarki en tezli güncelleme programı. Yükseltme, Cardano’nun hard fork birleştirici (HFC) yaklaşımını kullanarak değerli iyileştirmeler getirecek, komut evrakı verimliliğini artırarak ve blok iletimindeki gecikmeyi azaltarak ağın performansını güzelleştirecek.

IOHK’ya nazaran, birden fazla paydaşla yapılan böylesine karmaşık bir yükseltme ile takımın, rastgele bir hard fork tetiklenmeden evvel ekosistemin hazır olduğundan emin olması gerekiyordu. Bu ana ağ yükseltmesinin tetiklenmesi için, IOG ve Cardano Vakfı grupları üç kritik kitle göstergesini izledi ve bu göstergeler karşılandıktan sonra 22 Eylül’de lansmanı yaptı:

Ana ağ bloklarının %75’i, son Vasil düğüm adayı tarafından yaratılıyor (1.35.3)

Yaklaşık 25 borsa yükseltildi (ada likiditesinin %80’ini temsil ediyor)

TVL’nin en Âlâ 10 DApp’i, PreProduction’da 1.35.3’e yükselttiklerini ve ana ağ için hazır olduklarını doğruladı.

Vasil: En eşsiz hard fork

Normalde, bir hard fork bir blok zincirini ikiye bölerek blok zinciri protokolünü yeni kurallarla değiştirir. Bu değişiklikler geriye dönük uyumlu değildir ve blok zinciri geçmişi artık mevcut olmayacaktır. Ayrıyeten, başarılı bir yükseltmeden sonra düğümün yazılımı yükseltmesini ve blok zincirinin tekrar başlatılmasını gerektirir. Bununla birlikte, HFC yaklaşımı, blok zinciri bölünmeleri yahut yine başlatmaları olmadan yeni protokollere geçişi sağladığı için Cardano blok zincirindeki hard fork’u normdan farklı kılar. Üstelik blok zincirinde hem eski hem de yeni kurallar tutulur. Protokol yeni kurala nazaran değişir, lakin evvelki blokların geçmişi korunur.

Vasil hard fork, Byron, Shelley, Goguen ve Basho dahil olmak üzere daha evvelki devirlerden bloklar içerecek. Ayrıyeten, bir protokolden başkasına geçiş (örneğin Ouroboros Praos’tan Genesis’e) düğüm yükseltmeleri gerektirmez. Aslında, blok zinciri eski blokları desteklediğinden, düğümler hard fork’tan sonra kademeli olarak yükseltilebilir.

Vasil hard fork ne getirecek?

Geçmişte Cardano, akıllı mukavele yeteneklerinin, gelişen merkezi olmayan finans (DeFi) toplulukları ile Ethereum ve öteki Katman 1 blok zincirlerinin gerisinde kaldığı görüldüğü için sık sık eleştirildi.

Hesap tabanlı bir model kullanan Ethereum’dan farklı olarak Cardano, Bitcoin ile bağlı “harcanmamış süreç çıktısı” (UTXO) sistemine dayalıdır; bu, coinler harcandığında arta kalan küsuratları takip ederek kullanıcıların cüzdanlarında nelerin tutulduğunu hesaplamanın bir yoludur.

Vasil’in Cardano ledger’daki değişiklikleri, girdilerin ve UTXO’ların mukaveleler için harcanmadan kullanılmasına müsaade verecek. Öteki bir deyişle, UTXO’yu daha evvel olduğu üzere harcamak ve yine oluşturmak zorunda kalmadan blok zincirinde depolanan bilgilere erişimi kolaylaştıracak. Başvurulan komut evraklarının işlenme formunu ayarlamak, daha evvel süreç gecikmelerine yol açan çalıştırılan süreçlerin boyutunu kıymetli ölçüde azaltabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya