ÜlkeKültür.com

Herkesin izleyecek yer aradığı fakat aslında hiç olmayan, yıldızlarla dolu sinemanın kıssası: Goncharov

0 0

Martin Scorsese, pek çok sinema çektiği uzun ve başarılı bir mesleğe sahip. Lakin, Napoli mafyası hakkında Robert De Niro, Cybill Shepherd ve Al Pacino’nun oynadığı Goncharov isimli bir sineması hiçbir vakit yapmadı. Görünüşe nazaran bu gerçek, Twitter’ın devam eden Elon Musk kaosu sonrasında tekrar canlanan birçok siteden biri olan Tumblr’ın Goncharov isimli bu hiç olmayan sinemanın aslında gerçek olduğuna karar vermesini engellemedi.

Goncharov’un öyküsü, çok yakın tarihli bir TV Tropes yazısında özetlendiği üzere, “Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra mafya işvereni olmak için Napoli’ye gelen eski bir diskotek sahibini” takip ediyor. Bu sinemanın 1973’te vizyona girmesi gerektiği fikri ise olay örgüsünü en başından itibaren saçma hale getiriyor. Lakin yeniden de Tumblr’da pek çok tartışmaya ve hayran sanatına ilham verdi.

Goncharov etiketi altında, sinemadan geçersiz sahneler ve poster maketlerini tasarlayan çok sayıda illüstrasyon, müziği ile bir arada bir görüntü oyunu, VHS sürümünün 3B modeli ve bir piyano tema müziği bulunabiliyor.

Bunun üzere düzmece içerikler sayesinde, aslında olmayan sinema pek çok kişi tarafından gerçek bir sinema üzere algılanmaya başlandı. Hatta pek çok kişinin, Google’da Goncharov araması yapmaya başladığı bildiriliyor.

Goncharov efsanesi nasıl başladı?

Görünüşe nazaran tüm fikir, internette yayılan kimi uydurma çizmelerin fotoğrafını gösteren eski bir Tumblr gönderisi ile başladı. Çizimler geldiğinde, üzerlerinde gizemli bir formda “Şimdiye Kadar Yapılmış En Şahane Mafya Sineması. Martin Scorsese, Goncharov’u Sunar. Bir Domenico Procacci Yapımı. Matteo JWHJ 0715’in Napoli Mafyası Hakkında bir filmi” yazan bir etiket vardı.

Bu tuhaf durumun kaynağını araştıran bir kullanıcı, etiketin muhtemelen Domenico Procacci tarafından üretilen, Scorsese’nin takviyesiyle Amerika’da piyasaya sürülen ve birebir vakitte “Napoli mafyası hakkında” olan 2009 imali Gomorrah’a atıfta bulunduğunu keşfetti. Gomorrah, Roberto Saviano’nun Camorra hakkında kurgusal olmayan bir kitabına dayanıyor ve tıpkı isimli bir TV dizisinden çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya