ÜlkeKültür.com

‘Havayollarının sefer sayısını azaltması iç trafiği düşürüyor’

0 77

Devlet Hava Meydanları İşletmesi trafik datalarına nazaran, Temmuz ayında yolcu trafiği yıllık yüzde 3 düşüşle 22 milyon olarak gerçekleşti. Dış sınır yolcu sayısı yıllık yüzde 7 oranında artış gösterirken iç çizgi yolcu sayısı yüzde 15 geriledi.

Bilgiyi pahalandıran TÜRSAB Lideri Firuz Bağlıkaya, havayolu şirketlerinin sefer sayısını azaltması nedeniyle iç çizgi yolcu sayısında düşüş yaşandığını söyledi.

Türkiye’nin belirli başlı iki üç kenti dışında başka vilayetlerin tamamında uçuşlarda dert yaşandığını kaydeden Bağlıkaya hususa ait şunları söyledi: “Sefer sayıları çok azaltıldı bütün özel hava yolları, ulusal havayolumuz olan Türk Hava Yolları da dahil olmak üzere tüm sefer sayıları düşmüş vaziyette. Yolcunun talebinde bir düşüş olmadığı çok açık zira uçak bilet fiyatlarına bakıyorsunuz bilet fiyatlarında olağandışı bir artış var lakin yolcu sayılarında düşüş var. Sebebi uçuş sefer sayılarının azaltılması. Seyahat acentelerinin tamamı bu işten şikayetçi, yolcu bu işten şikayetçi. Anadolu’nun hiç bir kentinden İstanbul’a trafik hakikaten eskisi üzere değil. Sefer sayılarının bir an evvel arttırılması, sivil havacılığın bu husus ilgili önlem almasını bekliyoruz. Bu sefer sayılarının azaltılması iç trafiği düşürüyor ister istemez aşikâr olduğu üzere iç turizme de negatif yansıyor buna müsaade etmemek lazım.”

“BAYRAM TATİLİNİN UZATILMAMASI SATIŞLARI ETKİLEDİ”

Bayram periyodunda iç turizmde beklenen hareketliliği yorumlayan TÜRSAB Lideri, bayram tatilinin uzatılmaması nedeniyle bekledikleri kadar yüksek satış yaşanmadığına dikkat çekti.

İç turizmde canlılığın sürdüğünü ama istedikleri satış sayısına ulaşamadıklarını kaydeden Bağlıkaya, acentaların elinde hala tatil paketlerinin bulunduğunu söyledi.

Bu  bayramda, bir evvelki bayram kadar talep olmamasının sebebinin tatilin uzatılmamasından kaynaklandığını bildirerek, “Beş günlük tatil ile dokuz günlük tatil ortasında önemli bir fark var. Hasebiyle bu saatten sonra birleştirilse de bir hareket getirmeyeceğini düşünüyorum. Olağanda birleştirme imkanı varsa bayramların çok evvelki tarihlerden belirlenip birleştirilmesi lazım ama bu bayramda bu türlü bir şey gerçekleştirilmedi, Perşembe günü vatandaşlarımız işlerine dönecekler. Bu da satışları bir nebze de olsa olumsuz etkiledi diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Yılın ikinci yarısında turist sayısındaki artışın sürmesini beklediklerini kaydeden TÜRSAB Lideri, ülkedeki huzur ve itimat ortamı devam ettikçe ülkeye gelen turist sayısının her geçen gün artarak rekor kıracağını kelamlarına ekledi.

Haber: Ceren Dilekçi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/