ÜlkeKültür.com

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na şirketlere iştirak yetkisi verildi

0 62

Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna nazaran, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın vazifeleri ortasına “Hazine’nin Cumhurbaşkanı kararıyla yurt içindeki ya da yurt dışındaki şirketlere iştirak etmesini sağlamak” da eklendi.

Bakanlığa, “Finansal piyasalara ait yurt içi ve yurt dışı gelişmeleri izlemek, kıymetlendirmek, finansal dalı geliştirici ve finansal istikrarı güçlendirici çalışmalar yapmak” ile “sigortacılık ve özel emeklilik sistemine ait faaliyetleri düzenlemek, uygulamak, uygulamayı izlemek, kontrolünü yürütmek ve geliştirilmesine ait temelleri tespit etmek” misyonları de verildi.

– Finansal piyasalara özel genel müdürlük

Kararnameyle, Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü’nün birtakım yetkileri Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü finansal istikrarın sürdürülmesi maksadıyla sistemik risklerin izlenmesi ve yönetilmesine ait kurumsal çerçeveyi güçlendirmek, bu risklere karşı önlem almak, faizsiz finans bölümünün geliştirilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla eşgüdüm içerisinde çalışmalar yapmak, finansal piyasalardaki yenilikler başta olmak üzere global ve mahallî gelişmeleri takip etmek, kıymetlendirmek ve finansal kesimi geliştirici çalışmalar yapmakla misyonlu olacak.

Genel Müdürlük, finansal araç ve piyasalar ile girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine ve tasarrufların artırılmasına ait çalışmalar yürütecek, teşebbüs sermayesi fonları ile üst fonlara Bakanlık bütçesinden kaynak aktarılmasına ait yol ve asılları belirleyecek.

– Ayrıntılı açıklama ilerleyen günlerde

Bloomberg HT’ye konuşan kaynaklar, şirketlere iştirak yetkisi konusunda ilerleyen günlerde daha ayrıntılı açıklama yapılacağını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/