ÜlkeKültür.com

Halkın Borcu Trilyonu Aştı

0 167

Yurttaşın son bir haftada kredi musluklarını kapatan bankalara olan borçları artık ödenebilir olmaktan çıktı. Bankaların kredi kartı borçlarından ötürü yurttaştan alacağı fiyat 670 milyar lirayı geçti.

Ülkede büyük bir krize dönüşen borçlar nedeniyle Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından bir görüntü yayımlayarak borçlu yurttaşlara seslendi. Kılıçdaroğlu, paylaşımında şu tabirleri kullandı: “Zor durumda olduğunuzu biliyorum, borçlarınızı ödemekte zorluk çektiğinizi de biliyorum. İcra dairelerindeki belgeleri da biliyorum. İktidara gelir gelmez ferdi kredi kartı borçlarınıza kesin tahlil getireceğiz. Erdoğan’ın sebep olduğu ekonomik buhran yüzünden birikmiş borçlarınızı devletimizin hazinesi bankalardan devralacak.”

FAİZ YÜKSEK AMA İHTİYAÇ ÇOK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) son bilgilerine nazaran tüketici kredileri fiyatı, 18 Mayıs prestijiyle 1 trilyon 357 milyar 735 milyon liraya yükseldi. Bu kredilerin 427 milyar 116 milyon lirası konut, 78 milyar 496 milyon lirası taşıt ve 852 milyar 123 milyon lirası muhtaçlık kredilerinden oluştu.

İhtiyaç kredileri yılbaşından bu yana yüzde 29,13 oranında arttı. Yılbaşında 659,8 milyar lira seviyesinde olan gereksinim kredisi ölçüsü en son yayımlanan datalara nazaran 852,1 milyar lira seviyesine çıktı. Merkez Bankası’nın bilgilerine nazaran, ortalama muhtaçlık kredisi faizleri 18 Mayıs haftasında yüzde 39,3 düzeyine yükseldi. Böylece muhtaçlık kredisi faizleri 2018’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Bankaların ferdî kredi kartı alacakları da bir haftada 275 milyon lira artarak 670 milyar 284 milyon lira oldu. Birebir periyotta kredi kartı borçları ise yüzde 50’nin üzerinde arttı. Yüzde 1,36 faizin öteki kredilere nazaran daha düşük kalması nedeniyle yurttaş, kredi kartlarına sarıldı. BDDK’nin datalarına nazaran ferdî kredi kartı borçları yılbaşında 442,1 milyar lira dolayında hesaplanıyordu.

birgün.net

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking