ÜlkeKültür.com

Haftanın Karikatürü: Büyük teknoloji şirketlerinin hesaplaşma günü

0 0

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Teknolojinin hesaplaşma günü geldi.

Sektör, 12 yıllık kolay para dalgasını kullanarak hayal bile edilemeyecek zenginlik hayallerini, giderek daha az “öze” ve daha çok “moda sözcüklere” dayanan kıssalarla sattı. Sermayenin hiç risk almadan bugün %4 kazanabildiği bir devirde, beş yıl sonraki nakit akışları üzerine heyeti servet satanlar giderek daha fazla zorlanıyor.

Ve bu makus bir şey değil.

Teknoloji bölümünün zayıf kısımları daha da zayıflamaya başladı bile. Son işten çıkarmaların değeri; yakın vakte kadar ister yayıncılık ister toplumsal medya, e-ticaret ya da şoförsüz arabalar olsun, çağın yeni mega trendlerindeki hakim pozisyonları nedeniyle dokunulmaz oldukları düşünülen şirketlerde gerçekleşmiş olmalarında yatıyor.

Facebook’un sahibi Meta Platforms (NASDAQ:META) 11.000 kişiyi, yani dünya çapındaki çalışanlarının yedide birini işten çıkarıyor. Amazon’un (NASDAQ:AMZN) 1,5 milyonluk iş gücünün çok daha küçük bir kısmını oluşturan 10.000 kişiyi işten çıkarmak istediği bildiriliyor. Twitter, yeni sahibi Elon Musk’ın gibisi görülmemiş agresiflikte kıyımı altında, sayıları yarı yarıya azaltıyor.

Stripe, Snap (NYSE:SNAP) ve Netflix (NASDAQ:NFLX) ile birlikte Lyft (NASDAQ:LYFT) ve Uber (NYSE:UBER) de bu yıl birebir yolu izledi. Liste her geçen gün uzuyor: Yalnızca bu hafta Cisco Systems (NASDAQ:CSCO) 4.100 kişiyi işten çıkaracağını açıklarken, yayın aygıtı üreticisi Roku (NASDAQ:ROKU) Perşembe günü 200 kişiyi işten çıkaracağını söyledi. Her iki şirkette de bu sayılar, toplamın yaklaşık %5’ine denk geliyor.

Süreç içerisinde devam eden ortak tema hem konjonktürel hem de yapısal ögelere sahip olan reklam bölümünün zayıflığı.

Yapısal öge; dünyadaki taşınabilir aygıtların dörtte birinden fazlasına ve daha güçlü tüketiciler ortasında daha büyük bir hisseye sahip olan Apple’ın (NASDAQ:AAPL), zımnilik siyasetini katılaştırarak daha yüksek fiyatlı gayeli reklamlar satmayı neredeyse imkansız hale getirmesi. Apple kullanıcılarının bu özelliği sevdiği görülüyor, bu nedenle bilakis çevrilme talihi çok az.

Konjonktürel öge ise esasen ortalamaya geri dönüştür: Tüketici gelirlerinin bir türevinden fazlası olmayan reklam harcamaları; üreticilerin canı sıkılan ve meskene kapananları, teşvik çeklerini nasıl harcayacaklarına dair fikirlerle bombardımana tutmak için hayatta bir sefer karşılaşabilecekleri bir fırsata sahip oldukları pandemi sırasında patlama yaptı. Enflasyon, harcanabilir gelirleri tüketmeye başladığında reklam gelirleri daralmaya başladı ve bu süreç iş güvensizliği dehşetlerinin tüm dünyaya yayılmasıyla sürat kazandı.

Tüketici inancı şu anda İngiltere ve Almanya üzere ülkelerde tüm vakitlerin en düşük düzeyinde.

Bir başka ortak nokta ise pandemi yıllarının harikulâde ve açıkça sürdürülemez siyaset ayarlarının yarattığı çok itimat. Çok fazla insan ya güzel günlerin sonsuza dek süreceğine ya da daha hayırhah bir tabirle, pandeminin dijitalleşmeyi ve otomasyona yönelik geri döndürülemez uzun vadeli eğilimleri hızlandıracağına inandı. Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve Perşembe günü Amazon CEO’su Andy Jassy, gereğinden fazla işe alım yaptıklarını itiraf ettiler.

Üçüncü bir husus ise bölümün uzun vadeli gayelerinin birçoklarının, çok uzun vadeli olduğu ortaya çıktı. Meta ve Alphabet (NASDAQ:GOOGL) üzere şirketlerin ana işleri âlâ para kazanırken şirket bilançosunda destekledikleri favori projeleri avuç dolusu para kaybediyor.

Altimeter Capital’den Mark Gerstner, geçen ay Zuckerberg’e Metaverse projelerine yaptığı harcamaları yarıya indirerek yılda en fazla 5 milyar dolarla sınırlaması için yalvardı. Londra merkezli hedge fonu TCI’ın lideri Chris Hohn da bu hafta tıpkı eleştiriyi Google’ın sahibi Alphabet’e yöneltti ve CEO Sundar Pichai’yi, en büyük ögesi Waymo otonom sürüş teşebbüsü olan “Diğer Bahisler” kısmına son beş yılda 20 milyar dolar harcamakla suçladı.

Büyük Teknoloji’deki çok büyüme yalnızca şirketlerin hissedarları için değil (Amazon, Meta ve Alphabet bu yıl sırasıyla %43, %67 ve %32 paha kaybetti) tıpkı vakitte daha verimli bir formda kullanılabilecek yetenekleri heba ederek genel manada ABD iktisadı için de makus oldu.

Altimeter’den Gerstner, “Silikon Vadisi’nde yetenek kahrı yaşıyoruz.” dedi. “Meta ve öbür büyük şirketler yeni kurulan şirketlerin işe alımlarını çok zorlaştırdı.” Gerstner, “bu çalışanların yeni işler bulacağından ve hepimizi ileriye taşıyacak değerli buluşlar üzerinde çalışmaya süratle geri döneceklerinden emin olduğunu” söyledi.

Ekonomik datalar şu ana kadar onu haklı çıkarıyor üzere görünüyor. İşten çıkarılanların sayısı açıkça artarken işsizlik yardımına ilk kez başvuranların sayısı son 60 yılın en düşük düzeyinden bariz bir artış göstermedi. Açıkçası işten çıkarılanların diğer yerlerde pek çok fırsatı var. Şahsî seviyede gereğince yumuşak iniş, iktisada makro seviyede bir iniş gerçekleştirme bahtı verir.

Bu gerçek, görünüm açıkça karardığı halde ABD tüketiminin son hafta ve aylardaki direncini açıklamanın bir yolu olabilir. İşini kaybeden tüketici sayısı artıyor olabilir lakin süratli bir biçimde yeni bir iş bulma konusunda kendilerine gereğince güveniyorlarsa tüketim düzeylerini muhafazayı sağlayacak biçimde tasarruflara dalmaktan o kadar korkmayacaklar.

Böyle bir ortamda insanların yaşadığı bariz düşünceye karşın Büyük Teknoloji kesiminin küçülmesine çok üzülmemek için güzel nedenler var. Şu ana kadar görülen daha çok sermaye disiplini ve fazlalıkların atılmasına yönelik bir uygulama, kısır bir düşüş sarmalının işareti değil. Hesaplaşma günlerinde piyasa çok daha kötülerini gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya