ÜlkeKültür.com

Solana’ya bir darbe de merkezi kripto borsalarından geldi

0 45

Investing.com – Solana, FTX’in kıymetli yatırımları ortasında olduğundan çöküşten en çok etkilenen kripto paralardan biri oldu.

Solana ağı için olumsuz gelişmeler FTX çöküşünün akabinde devam ediyor. Blockchain ağı, artık de büyük merkezi borsaların ağda üretilen ve piyasanın en büyük sabit kripto paraları olan USDT ve USDC’yi platformlarında kullanmama kararıyla sarsıldı. 

Bu kararı alan borsaların başında Binance, Bybit, OKX ve BitMEX bulunuyor. Gelişmenin akabinde ise Solana ağının lokal varlığı SOL, bugün piyasanın tersine satıcılı hareket ediyor. SOL, son 24 saatlik vakit diliminde %9 düşüş görerek 13 doların altına sarktıktan sonra an prestijiyle %3,5’lik düşüşle 13,7 dolardan alıcılı buluyor.

Piyasanın en büyük kripto para borsası Binance’in dün Solana ağındaki USDT ve USDC süreçlerini durdurduğunu duyurmasının akabinde yatırımcılar artık öteki büyük borsalarında bu hareketi takip edip etmeyeceğini tartışıyor.

Diğer yandan borsaların dün aldıkları bu karar hakkında ayrıntılı bir açıklama yapmaması dikkat çekti. Net bir açıklama olmaması ise piyasada tekrar spekülasyonların yayılmasına neden oldu. Spekülasyonların temelinde ise BlockFi’nin iflas etmesine neden olan ve son olarak Genesis’in kredi kolundaki süreçlerini askıya almasına neden olan FTX çöküşünün devam eden tesirleri var.

Tether’in sunduğu raporlara nazaran Solana ağı, Tron ve Ethereum’dan sonra sabit kripto paranın en büyük 3. ağ. Son datalara nazaran Solana ağında toplam arzın %3’üne yakın 1,89 milyar USDT bulunuyor.

Tether idaresi büyük kripto borsalarının Solana ağındaki USDT süreçlerini askıya almasına yönelik yaptığı açıklamada Solana ağında basılan USDT’nin başka Blockchain ağlarından hiçbir farkı olmadığını söyledi ve her bir tokenin Tether rezervlerinde 1 dolarlık bedeli olduğunun altını çizdi.

Sabit kripto paralarda son durum

Tether tarafından ihraç edilen USDT, şu an %45,5 oranındaki pazar hissesine denk gelen 65,9 milyar dolar bedeliyle liderliğini sürdürüyor. Fakat USDT’nin arzı Terra çöküşünden bu yana %21 oranında azaldı. 

Pazar hissesine nazaran ikinci sırada yer alan Circle’ın sabit varlığı USDC, %30’luk bir pazar hissesiyle (44,1 milyar dolar) ikinci sırada bulunuyor. USDC arzı da yaz devrinden bu yana %20’nin üzerinde azaldı.

En büyük 3. sabit kripto para olan Binance’in BUSD varlığı ise son aylarda yükselişine devam ediyor. BUSD, yılın ikinci yarısında başka sabit kripto varlıklara göre %30’luk bir büyüme kaydetti ve 22,9 milyar dolar piyasa bedeliyle %16 oranında bir pazar hissesine sahip.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri