ÜlkeKültür.com

Goldman’ın 2023 borsa görünümü: “Acı daha az lakin kar yok”

0 0

Yazar – Senad Karaahmetovic

Goldman Sachs stratejistleri, bu yılın “acı verici değerleme düşüşleriyle dolu” bir yıl olmasının akabinde pay başına yararda (EPS) artış olmayışının, borsada 2023’ün ana vurgusu olacağına inanıyor.

Her ne kadar 2023 daha az sancılı olacak olsa da “daha az acı lakin birebir vakitte sıfır kar ” beklentisi içindeler. Goldman’ın S&P 500 için 3 aylık fiyat gayesi 3.600, 6 aylık gayesi 3.900 iken ABD gösterge endeksinin yılı 4.000 düzeyinde kapatması bekleniyor.

Bu projeksiyon, Fed’in ABD iktisadı için yumuşak bir iniş sağlayabileceği ve 2023 S&P 500 endeksinde EPS’nin 224 dolarda sabit kalacağı inancına dayanıyor. Sert iniş senaryosu “belirgin bir risk” olarak tanımlanıyor.

Stratejistler, “Reel GSYİH büyümesinde ufak bir daralma olduğu varsayıldığında, çıkarlar %11 azalarak 200 dolara düşecektir ki bu da tipik, zirveden-dibe resesyon düşüşü olan %13’ün biraz altında. Değerleme perspektifinden bakıldığında gerçek getiriler düşerken risk priminin önemli biçimde genişlemesi nedeniyle F/K’nın 14x olacağını iddia ediyoruz. Bir resesyon durumunda S&P 500’ün 3.150 düzeyine gerileyeceğini düşünüyoruz.” diyor.

Net olarak Goldman müşterilerine, bir resesyon durumunda yüksek risk nedeniyle “temkinli kalmalarını” tavsiye ediyor. Stratejistler ayrıyeten 2023’te nasıl yol alınacağına dair 5 ipucu paylaştı.

  1. Düşük faiz oranı riski olan defansif kesimlerden (Sağlık Hizmetleri, Tüketici Temel Malları ve Enerji) paylar edinin.
  2. Yavaşlayan enflasyona karşı kaldıraç tesiri olan pay senetleri alın.
  3. Kârsız uzun vadeli pay senetlerinden kaçının.
  4. Esnek marjlara sahip firma paylarına sahip olun.
  5. SG&A’daki son düşüşün aksine dönmesi halinde kırılgan marjlara sahip pay senetlerinden kaçının.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya