ÜlkeKültür.com

Global Piyasalar: Paylar düşerken ABD tahvilleri yükseldi, yuan 7’yi aştı

0 2

Avrupa pay senetleri ve ABD pay vadeli kontratları, ABD – Çin ticaret savaşı telaşlarının artmasıyla, Asya paylarında Mart’tan bu yana görülen en sert dalgasını takip ederek düştü. ABD Hazine tahvilleri ve yen traderların inançlı varlıklara yönelmesiyle yükseldi.

Madencilik ve teknoloji paylarındaki kayıplar, Stoxx Europe 600 Endeksi’ndeki düşüşe öncülük etti. S&P 500 Endeks vadelileri kayıplarını azaltmadan evvel yüzde 1.3 geriledi. Çin Yuanı dolar karşısında zayıflayarak 7 düzeyini aştı. Hong Kong’da süreç gören şirketler yüzde 3.1 düşerken, kentteki protestolar piyasadaki kargaşayı artırdı. Bloomberg’in haberinde Çin’in kamu şirketlerinden ABD tarım eseri alımlarını durdurmalarını istediği belirtildi. Altın yükseldi ve 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi Ekim 2016’dan beri en düşük düzeyine geriledi.

Singapur’da JPMorgan Chase & Co. gelişen piyasalar Asya Döviz stratejisi ünitesi yöneticisi Jonathan Cavenagh, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Piyasanın çok daha agresif bir Fed yahut ABD – Çin ticaret görüşmelerinin devam etmesi üzere bir devre kesiciye muhtaçlığı var. Şayet ABD pay piyasasında gereğince zayıflık, ekonomik datalarda gereğince aşağı taraflı ivme olursa o vakit iki taraf da bir noktada müzakere masasına oturabilir. Lakin ben bunun en azından kısa vadede olacağını sanmıyorum.” dedi.

Çin paylarının kayıpları bölgenin geri kalanına kıyasla daha az düştü. Siyaset yapıcıların ticaret savaşının hızlanmasıyla birlikte teşvik artıracağı tarafındaki spekülasyon Çin paylarındaki kayıpların hudutlu kalmasında tesirli oldu. Yuan, yetkililerin global piyasalarda çalkantıya sebep olan devalüasyon açıklamasını yaptığı Ağustos 2015’ten beri en sert düşüşünü kaydetti. Çin Merkez Bankası (PBOC) kuru stabil ve makul bir düzeyde tutabileceğini, ticaret korumacılığı nedeniyle 7 düzeyini kırdığını söyledi.

Hisse senetleri

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 08:16’da yüzde 0.9 düştü.
S&P 500 Endeks vadeli kontratları yüzde 0.9 düştü.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.9 gerileyerek 19 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 2.7 azalarak üç ayın en sert düşüşünü kaydetti.
MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.8 düşüşle arka arda dokuzuncu defa geriledi.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 arttı.
Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.4 düşüşle 1.211’den süreç gördü.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 yükselerek 1.1119’dan alıcı buldu.
Çin’de süreç gören yuan yüzde 1.3 geriledi.
Tayvan Doları yüzde 0.8 düşüşle yedi haftanın en sert kaybını verdi.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 8 baz puan azalarak yüzde 1.76 oldu. 10 yıllıkların faizi arka arda yedinci defa geriledi.
ABD 2 yıllıklarının faizi 8 bp azalarak yüzde 1.63 oldu.
Japonya 10 yıllıklarınınfaizi 3 bp azalarak eksi yüzde 0.192 oldu.
Almanya 10 yıllıklarının faizi 4 bp azalarak eksi yüzde 0.53’e geriledi.

Emtia

Altın yüzde 1.1 bedel kazanarak onsu 1,456.70 dolara tırmandı.
WTI petrol yüzde 1.1 düştü.
Demir cevheri yüzde 6.8 kıymet kaybederek ton başına 96.10 dolardan süreç gördü. Demir iki yıldan uzun bir müddetin en sert düşüşünü kaydetti.
Gümüş yüzde 1.9 yükselerek ons başına 16.51 dolardan alıcı buldu. Gümüş, iki haftadan uzun bir mühletin en güçlü yükselişini kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan