ÜlkeKültür.com

Gerçek kesim zorda: ‘Seri iflas’ uyarısı

0 147

TOBB bilgilerine nazaran, nisan ayında bin 458, yılın birinci 4 ayında 5 bin 835 şirket kapandı. Döviz ve krediye erişimin zorlaşması gerçek bölüm üzerindeki baskıyı artırdı. Bölüm temsilcileri “İflaslar artabilir” uyarısı yaptı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 2023 Nisan’a ait kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Buna nazaran, nisan ayında bin 458 şirket daha kapandı ve yılın birinci 4 ayında toplam 5 bin 835 şirket kapanmış oldu. Bir evvelki aya nazaran kapanan şirket sayısı yüzde 1,9; kapanan kooperatif sayısı yüzde 36,4 azalırken, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı da yüzde 13,3’e yükseldi. Nisan 2023’te, kapanan şirket sayısı 2022’nin birebir ayına nazaran yüzde 34,2; kapanan kooperatif sayısı yüzde 44,4 azalırken, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 16,8 arttı.

TOBB ŞİRKETİ VERİLERİ

•Nisan ayında kapanan şirket sayısı: 1458

•Yılın birinci 4 ayında kapanan şirket sayısı: 5 bin 835

•Yıllık artış: yüzde 34.2

•Kurulun şirket sayısı: yüzde 19 azaldı

KURULAN ŞİRKET SAYISI AZALDI

TOBB datalarına nazaran, bir evvelki aya nazaran kurulan şirket sayısı ise yüzde 19, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 28,4, kurulan kooperatif sayısı yüzde 13,7 azaldı. Nisan 2023’te, Nisan 2022’ye nazaran kurulan şirket sayısı yüzde 14,7, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 18,9 oranında azalırken, kurulan kooperatif sayısı yüzde 38,7 arttı.

Öte yandan, Nisan 2023’te şirket ve kooperatiflerin 3 bin 99’u ticaret, bin 395’i inşaat ve bin 268’i imalat bölümünde kuruldu. Nisan 2023’te kurulan gerçek kişi ticari işletmelerinin 531’i toptan ve perakende ticaret motorlu taşıtların ve motosikletlerin tamiratı, 518’i inşaat, 149’u imalat kesiminde yer aldı. Nisan ayında kapanan şirket ve kooperatiflerin; 502’si toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin tamiratı, 187’si inşaat, 183’ü imalat dalında yer aldı.

‘FİRMALAR KUŞATILDI’

Merkez Bankası’nın döviz ve altın talebin önüne geçmek için attığı adımlar nedeniyle baskı altında kalan bankaların kredi musluklarını kapatması ve döviz satışına hudut getirmesi gerçek bölüm üzerinde maliyet baskısını artırdı. Seçimlerin ikinci çeşide kalmasıyla kredi arzı neredeyse sıfırlandı. BDDK bilgilerine nazaran, bankacılık kesiminin kredi hacmi son düzenlemelerin hayata geçtiği 15 Mayıs prestijiyle 16 milyar 537 milyon liralık sert düşüşle 9 trilyon 513 milyar liraya geriledi.

Diğer yandan Merkez Bankası’nın bankalardan acil olmadığı sürece şirketlere dolar satılmasına sınırlama getirilmesini istemişti. MB’nin talebi üzerine firmalara 5 bin dolar limit getiren bankalar, saat 11.00’den sonra döviz satışlarını durdurdu. Döviz bulmakta düşünce çeken firmalar hür piyasadan yüksek maliyetle döviz toplamaya razı duruma geldi. İktisat gazetesine konuşan TOBB Hazır Giysi ve Konfeksiyon Kesim Meclisi Lideri Erdem Fayat, “Dövizi sabah saatlerinde aldınız, aldınız. Yoksa mümkün değil. Alsak da yeniden zarardayız. İhracatçılar olarak TL reeskont kullandığımızda bize verilen yüzde 2 primi dahi yüzde 3-4 fark vererek alıyoruz. Yani kendi dövizimizi ucuza satıp değerliye alıyoruz” dedi.

Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD) Lideri Alican Duran, döviz almakta zorlanıldığını, hatta hak edilmiş kredilerin bile alınamadığını vurgulayarak, şirketlerin içinde bulunduğu durumu tanım etti. Düşük kur, düşük talep ve yüksek finansman maliyetlerinin firmaları kuşatmış durumda olduğunu aktaran Duran, “Finansal döngümüz olağan hale gelmezse problem büyük, fabrikalar kilitlenmek üzere. Bu türlü devam ederse seri iflaslar görebiliriz” ikazında bulundu.

BANKA ŞUBELERİNDE KAPANMALAR HIZLANDI

Banka şubelerinde kapanışlar hızlandı. Nisan ayında 14 banka şube kapanışı gerçekleşti. 2023’ün birinci 4 ayında ise 37 şube kapandı.

Son devirde döviz talebinin azalması için baskı altında tutulan bankalar kredi musluklarını kısmıştı. İş akışlarını yavaşlatan bankaların nakit avans kullanımını durdurmasının akabinde geri adım atılsa da bankalar kredi kısıtlamasının kaldırılması için ikinci cins seçimlerini bekliyor. Uzmanlar bankacılık kesimindeki baskıların ilerleyen devirde şube kapanışlarının artmasına neden olacağı ihtarını yapıyor. Pandeminin yaşandığı 2020 yılında 309 banka şubesi kapanmıştı. 2021’de 200’e düşen bu sayı 2022’de 235’e çıkmıştı.

Birgün

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!