ÜlkeKültür.com

Fed ve borç tavanı görüşmelerinin gölgesinde altın 2.000 doların altına düştü

0 11

Investing.com – Piyasaların, ABD’li milletvekilleri ortasında borç tavanının yükseltilmesi konusunda daha fazla görüşme yapılmasını beklemesi ve Fed’den gelen karışık ipuçlarının akabinde para siyasetine odaklanılmasıyla, altın fiyatları Pazartesi günü erken ticarette çok az hareket etti.

Başkan Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy‘nin, geçen hafta bir mutabakat sağlanamamasının akabinde günün ilerleyen saatlerinde ABD’nin temerrüde düşmesini önlemeye yönelik görüşmelere devam etmesi planlanıyor. Bu, piyasaları diken üstünde tutan bir muahedeye varmak için Haziran ortasındaki son tarih öncesinde gerçekleşti.

Ancak altın, geçtiğimiz hafta boyunca pek inançlı liman talebi görmedi ve Fed yetkililerinden gelen bir dizi şahin yorum nedeniyle piyasalar, merkez bankası tarafından daha fazla faiz artırımı ihtimali için konumlandığından fiyatlar 2.000 dolar düzeyinin altına düştü.

Bu durum, Fed Lideri Jerome Powell‘ın, ABD kredi şartlarının bu yıl kıymetli ölçüde sıkılaştığı göz önüne alındığında, Fed’in faiz oranlarını çok fazla artırmak zorunda kalmayabileceğini söyleyen ölçülü güvercin açıklamalarıyla bir ölçü dengelendi. Powell’ın açıklamaları, Cuma günü altında bir toparlanmaya yol açsa da sarı metal haftayı yaklaşık %2 düşüşle tamamladı.

Spot altın Pazartesi günü 1.977,80 dolar civarında değişmezken altın vadeli işlemleri 1.980,50 dolarda tutundu. Sarı metalin önümüzdeki günlerde, en azından piyasalar borç tavanı ve para siyasetine ait daha fazla ipucu alana kadar, dar bir aralıkta süreç görmesi bekleniyor.

Pazartesi günü Fed’den diğer üyelerin de konuşması beklenirken Fed’in Mayıs ayı toplantısına ait tutanaklar da bu hafta açıklanacak.

Bu haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak olan Mayıs ayı imalat faaliyeti verisinin de artan faiz oranları ve yüksek enflasyon karşısında büyüme yavaşlarken dünyanın en büyük iktisadı hakkında daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Altının bu yılın ilerleyen devirlerinde, bilhassa ABD’de ekonomik şartlar kötüleştikçe artan inançlı liman talebinden faydalanması bekleniyor. Piyasalar ayrıyeten Fed’in Haziran ayına kadar faiz artırım döngüsünde duraklama istikametinde konumlanması, sarı metal için daha fazla dayanağa davetiye çıkarabilir.

Diğer kıymetli metaller geçtiğimiz hafta boyunca düştükten sonra Pazartesi günü değişmedi. Platin %0,1 yükselirken gümüş %0,2 paha kaybetti.

Endüstriyel metaller ortasında bakır, %0,7 düşüşle 3,7060 dolara geriledi ve son üç haftadaki sert kayıpların akabinde altı ayın en düşük düzeyine yakın süreç gördü.

Çin’de ekonomik toparlanmanın yavaşladığına dair işaretler, kırmızı metale darbe vururken piyasalar, bu yıl talepte beklenenden daha zayıf bir toparlanmaya hazırlanıyor. Çin dünyanın en büyük bakır ithalatçısı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri