ÜlkeKültür.com

Faizler artacak mı? Bloomberg seçimin akabinde kestirimleri yazdı

0 40

Bloomberg, seçimin akabinde Türkiye iktisadını bekleyen mümkün gelişmelere dair ekonomistlerin varsayım ve yorumlarını yayımladı.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, Türkiye’deki seçim sonuçlarına dair bir tahlil yayımladı.

“Erdoğan, birkaç hafta evvel pek mümkünlük verilmeyen bir seçim zaferi elde etti. Bu sonuçlar batılı hükümetler ve memleketler arası yatırımcılarla daha çok sürtüşme olabileceğini işaret ediyor” denilen haberde, uzmanların iktisatla ilgili yorum ve varsayımlarına de yer verildi.

İLK SORU: MEVCUT SİYASETLER DEVAM EDECEK Mİ?

Yatırımcılar için şu anda birinci sorunun, Erdoğan’ın, yabancı para çıkışı görülen bir iktisat siyasetini sürdürme kelamına bağlı kalıp kalmayacağı olduğu belirtilen haberde “Ekonomistler, para siyaseti ayarlamasının kaçınılmaz olduğunu söylüyor” tabirleri yer aldı.

Londra merkezli danışmanlık firması Teneo Intelligence’ın eş lideri Wolfango Piccoli, bu seçim sonucunun akabinde Erdoğan’ın iktisatta tam bir ortodoks yaklaşımı benimsemesinin pek mümkün olmadığını lakin Mart 2024’teki lokal seçimler öncesi birtakım ayarlamaların yapılabileceğini söyledi.

FAİZ TAHMİNİ

Faizlerin artması gerekeceğini belirten İngiltere’nin önde gelen bankalarından Barclays analisti Ercan Ergüzel, şu an yüzde 8,5 olan TCMB siyaset faizinin sene sonuna kadar yüzde 36’ya yükseltilmesini beklediğini aktardı.

Londra merkezli KNG Securities’in Türkiye piyasaları uzmanı Davet Kutman, seçim sonrasında Türkiye’nin kredi risk priminin (CDS) artmaya devam edeceğini belirtti.

“Erdoğan, yeni iktisat idaresinin önemli bir inandırıcılığa sahip olmasına dikkat edecek” diyen Kutman, “Ancak düşük faiz siyasetinden vazgeçmeyecek” iddiasında bulundu.

Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Meme Büyütme Ameliyatı - Kalkan Kiralık Villa - Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/