ÜlkeKültür.com

Erdoğan liderliğini onayladı: Türk lirası düşüş eğilimine devam ediyor

0 139

Erdoğan liderliğini onayladı: Türk Lirası düşüş eğilimine devam ediyor

Investing.com – Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tipinde Recep Tayyip Erdoğan oyların %52’sini, muhalefet önderi Kemal Kılıçdaroğlu ise yaklaşık %48’ini alırken Erdoğan 2028 yılına kadar Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak onaylandı.

Zaferin akabinde konuşan ve 20 yıldır Türkiye’nin “lideri” olan Erdoğan, halkı seçim devrine ait tüm tartışmaları ve çatışmaları bir kenara bırakarak ulusal gayeleri ve hayalleri etrafında birleşmeye çağırdı.

Erdoğan, tek kazananın kendileri olmadığını, asıl kazananın Türkiye ve demokrasisi olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu ise seçimleri son yılların en adaletsiz seçimleri olarak nitelendirdi.

Türkiye’nin dış siyaset duruşunun yanı sıra yüksek enflasyon, dingin ekonomik büyüme ve Türk lirasının devalüasyonu ile felç olan ülke iktisadına ait kaygılar de artıyor.

Bu nedenle ülke para ünitesi, Erdoğan’ın önümüzdeki yıllarda yeni bir paradigma benimsemesi olası olmayan mali siyasetine paralel olarak yeni düşük düzeylere yanlışsız ilerliyor. Şu anda bir liranın pahası 5 sentin altındayken dolar 20 TL’nin üzerinde, tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 20,1 TL’ye yakın seyrediyor.

Daha fazla mesaj

Son yıllarda hükümet ve merkez bankası, hiperenflasyon ortamında bile faizleri düşürmeye devam etmek üzere alışılmışın dışında bir siyaset izleyerek liranın çökmesine ve kamu hesaplarının alt üst olmasına neden oldu.

Merkez Bankası, 2021’deki son döviz krizinden bu yana lirayı desteklemek için daima olarak döviz kuruna müdahale ediyor, pahasını desteklemek için altın ve döviz rezervlerini kullanıyor.

Bu üzere tedbirler, liranın denetimli bir para ünitesi olduğunu ve artık piyasa tarafından belirlenen oranlara tabi olmadığını ve “serbest dalgalandığını” düşünen, dışarıdan kimi eleştirmenlerin ilgisini çekti.

İkinci tıp öncesinde Candriam’da Gelişmekte Olan Piyasa Borçları kıdemli fon yöneticisi olan Richard Briggs, Investing.com ‘a gönderdiği bir notta, merkez bankası ve lokal bankalar tarafından yapılan büyük müdahalelerin, Türkiye’nin vakti geldiğinde çözmek zorunda kalacağı daha büyük dengesizlikler yaratacağını söyledi.

Briggs, Türkiye’nin her vakit kırılganlıklara sahip olduğunu fakat son üç yıldır ülkenin, başta Körfez ülkeleri olmak üzere öteki merkez bankalarından gelen mevduatlar ve Ukrayna’nın işgalinden sonra Rusya’dan gelen mevduatlarla finanse edilerek giderek daha fazla durakladığını belirtti.

Türkiye’nin büyük cari açıklar vermeye devam etmesi halinde, bu akışlar durduğunda ya da aksine döndüğünde, mevcut idare altında daha az muhtemel olan emniyetli bir siyaset çerçevesinin yokluğunda para ünitesi ve iktisat üzerindeki baskının önemli olabileceği konusunda uyardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking