ÜlkeKültür.com

Erdoğan: Hava harekatıyla hudutlu kalması kelam konusu değil I ABD: Yeni istikrarsızlık istemiyoruz

0 0

ABD’nin eski IŞİD’le gayret özel temsilcisi olan ve geçmişteki açıklamalarıyla Ankara’yla tansiyon yaşayan Brett McGurk, Türkiye’nin Suriye ve Irak hudutlarında düzenlediği hava taarruzları hakkında konuştu. McGurk, “ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda istikrar istediğini” vurguladı.

ABD’nin eski lideri Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararına reaksiyon olarak istifa eden, Joe Biden idaresinde ise Beyaz Saray’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörlüğü’ne atanan McGurk, Bahreyn’deki bir güvenlik konferansında konuştu. Financial Times’ın (FT) aktardığına nazaran “Orada istikrarı sağlamaya çabalıyoruz ve elbette, Türkiye ile sonun inançlı olduğundan da emin olmak istiyoruz” dedi.

Financial Times: Erdoğan, kara harekâtı için yeşil ışık alamadı

Ankara’nın harekât kararına ait değerlendirmelere de yer verilen haberde, “Suriye’ye yapılacak yeni, büyük bir harekât gelecek yılki seçimler öncesinde Türk milliyetçilerinin Erdoğan hükümetine takviyesini artırabilir” denildi. Ayla Jean Yackley, Andrew England ve Raya Jalabi imzalı haberde “Ancak Erdoğan, yeni bir kara harekâtı için gereken yeşil ışığı, Suriye Devlet Lideri Beşar Esad’ı destekleyen Rusya ve İran’dan son aylarda alamadı” tabirleri kullanıldı.

McGurk, “Türkiye’nin hava taarruzlarından sonra Washington’ın Suriye’nin kuzeydoğusunda çok güçlü olan durumun istikrarsızlaştıracak bir şey yapılmadığından emin olmak istediğini” söyledi. ABD’li yetkili, “Orada istikrarı sağlamaya çabalıyoruz ve elbette, Türkiye ile hududun inançlı olduğundan da emin olmak istiyoruz” sözlerini kullandı.

Erdoğan: Hava harekatıyla hudutlu kalması kelam konusu değil

Erdoğan, Rojava ve Kürdistan Bölgesel İdaresi topraklarındaki hava hücumları için, “Ne Biden’la ne Putin’le rastgele bir görüşme yapmış değiliz” dedi, karadan girme sinyali verdi. Erdoğan, Sisi ile süreci ileri taşımak istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’da 2022 FIFA Dünya Kupası merasimine katıldıktan sonra Türkiye’ye dönerken beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Stratejik ortağımız Katar’la bağlarımız eksiksiz seyrediyor” diyen Erdoğan, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki hava harekatına dair sorular üzerine, “Bu operasyon bu türlü rastgele -acaba kim ne der, nasıl olur diye- düşünülerek yapılmış bir harekât değil” tabirlerini kullandı. Erdoğan, hudut ötesine karadan da asker gönderileceği bildirisini da verdi. Erdoğan, “Pençe Kılıç Hava Harekatının icrasında 70 kadar muharip ve takviye uçağımız ile İHA’lar daima birlikte vazife aldılar” açıklaması yaptı ve ABD Lideri Biden ve Rusya önderi Putin’le bu hususta rastgele bir görüşme yapmadığını söyledi.

Erdoğan, Katar’da Mısır Devlet Lideri Abdülfettah Sisi ile görüşmesi hakkında ise şunları söyledi:

“Bir süreç başlayabilir demiştik. Bu türlü bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve güzeliyle görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki, evvel bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst seviye görüşmelerle âlâ bir noktaya taşıyalım istiyoruz. Zira olaya ben şöyle bakıyorum, Türkiye-Mısır ortası, bir önderler buluşması değildir, Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok kıymetlidir. Yine niçin olmasın, yine niçin başlamasın? Bunların sinyalini verdik.”

Artı Gerçek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya