ÜlkeKültür.com

Compass Group temettüsünü artırarak yeni bir pay geri alım programı açıkladı

0 0

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Compass Group (LON:CPG) geçtiğimiz yıl pandeminin sakinleşmesiyle birlikte tekrar toparlandı ve kontratlı catering işinde önemli bir toparlanma sağladı.

Şirket, gelirin %42 arttığı ve temel faaliyet kârının %87 artışla 1,59 milyar sterline yükseldiği bir yılın sonunda yıllık temettüsünü artırdı ve 250 milyon sterlin (296 milyon dolar) meblağında yeni bir pay geri alım programı açıkladı.

Yeni geri alım, geçen yıl 500 milyon sterlinlik bir programın tamamlanmasının akabinde gelirken 2020’de askıya alınan temettü, pandemi öncesinde 26,9 ppm (bir milyonda 26,9) iken artık 31,5 ppm düzeyinde.

Compass, enflasyonist baskılarla uğraş ettiği için ikinci yarıda yavaşlasa da toparlanmanın önümüzdeki yıl da devam etmesini beklediğini söyledi.

CEO Dominic Blakemore, önümüzdeki Eylül ayına kadar olan 12 aylık periyotta yaklaşık %15’lik gelir artışının yanı sıra sabit kur bazında %20’lik bir faaliyet büyümesi beklediklerini söyledi. Bununla birlikte işletme marjlarının 2022 mali yılının ikinci yarısında bildirilen %6,5’in ötesine geçmesinin mümkün olmadığı konusunda uyardı.

Compass’ın işlerinin üçte ikisini gerçekleştirdiği ABD’de iktisadın bu yıl yine açılması şirketin performansını değiştirdi. İş ve eğitim yerleşkelerinin olağan faaliyetlerine geri dönmesiyle yemek hizmetlerine olan talebin de geri gelmesi; net yeni işlerde %7,5’lik bir artışın yardımı ile geçen yıl gelirin, salgın öncesi son tam yıl olan 2019 mali yılına nazaran %16 daha fazla gerçekleşmesi manasına geliyordu. Compass, büyümesinin büyük bir kısmı için güvendiği birinci dış kaynak kullanımı pazarının “canlı” olmaya devam ettiğini söyledi.

Temel geliri %38 artışla 25,8 milyar sterline ulaşırken temel faaliyet marjı %4,5’ten %6,2’ye çıktı. Pay başına çıkarı iki kattan fazla artarak 63 peniye ulaştı.

Compass Group payları son aylarda, kümenin yaklaşan ekonomik resesyonu atlatmak için birçoğundan daha düzgün olan pozisyonunu yansıtacak formda güçlü bir performans sergiledi. Lakin pay senedi, Pazartesi günü açılışta bir ölçü bedel kaybederek yaklaşık %3 düşüş yaşadı ve piyasa, bu sayıları kâr elde etmek için bir fırsat olarak gördü.

Compass payları %3,1 düşüş gösterse de yıl başından bugüne %9,6 yükselişte. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya