ÜlkeKültür.com

Dünya’ya düşen az bir göktaşı, gezegendeki suyun nereden geldiğini gösteriyor

0 0

Bir alev topu, 28 Şubat 2021’de İngiltere – Gloucestershire, Winchcombe kasabası yakınlarında bir göktaşının kesimlerini gerisinde bırakarak Birleşik Krallık üzerinden geçti. 30 yıl sonra İngiltere’ye düşen birinci göktaşıydı ve modülleri bulmak için bir av başlatıldı. Bilim insanları bu göksel kesimleri çok süratli bir formda buldu ve onları çabucak Dünya kirliliğinden uzaklaştırdı. Bu, kesimlerin neredeyse direkt bir asteroitten toplanan numuneler üzere tahlil edilebilecekleri manasına geliyordu. Şimdi bu kesimler, erken Güneş Sistemi hakkında yeni bilgiler sağlıyor.

Bu göktaşı zati en az çeşitlerden biri olarak sınıflandırılmıştı. Londra Doğal Tarih Müzesi ve Glasgow Üniversitesi’nden bir grup, yeni bir makalede göktaşının birinci laboratuvar tahlillerini gerçekleştirmelerini anlatıyor. Çalışma, uzay kayasının ağırlıkça yaklaşık yüzde 10 su içerdiğini ve Dünya’nın suyuna hayli benzeri olduğunu buldu. Bu durum, karbonlu kondritler olarak bilinen bu göktaşı sınıfının, gezegenimize su getirilmesinde çok kıymetli bir rol oynamış olması gerektiğini gösteriyor.

Glasgow Üniversitesi’nden çalışma müellifi Dr. Luke Daly tarafından yapılan açıklamaya nazaran “Karbonlu kondritler inanılmaz derecede reaktiftir ve özgün mineralojilerini ve bileşimlerini değiştirerek Dünya atmosferinde süratle bozulur. Fakat Winchcombe için, Dünya’nın etrafıyla tepkiye girecek neredeyse hiç vakti yoktu, bu yüzden içerdiği yüzde 10 su dahil olmak üzere içindeki her şeyin yüzde 100 dünya dışı olduğunu biliyoruz.

Ayrıca yalnızca su bulunmuyor. Örnekte, kıymetli karbon ve nitrojen bazlı moleküllere dair ispatlar bulunuyordu. Bunların ortasında proteinlerin yapı taşları olan amino asitler de vardı. Bunların suyla birlikte Dünya’daki ömrün evriminde kilit bir rol oynadığına inanılıyor. Winchcombe, CM olarak bilinen az bir karbonlu kondrit tipidir ve bunlardan sırf 15’i kayıtlara geçmiştir.

Daly “Bildiğimiz biçimiyle hayatın ortaya çıkma talihi olması için iki temel şeye muhtaçlığı var: Su ve amino asitler üzere organik moleküller – Winchcombe göktaşı her ikisine de sahip” diyor ve ekliyor: “Winchcombe, CM’lerin içindeki su Dünya’nınkine epey yakın ve organik unsurlar açısından güçlü olduğundan ötürü muhtemelen Dünya için değerli bir su kaynağı – ve Winchcombe çok süratli geri kazanıldığı için, Dünya’daki vaktinde kadar değişmediğini biliyoruz. Winchcombe ve başka CM’ler, hayatı geliştirme hırsı olan büyüyen bir gezegenin muhtaçlık duyduğu her şey için temel olarak tek adrestir.

Bu cismin inanılmaz derecede süratli bir formda kurtarılması, Birleşik Krallık Alev Topu Birliği (UK Fireball Alliance), 16 kamera ve araştırmacıların objenin nereye düştüğünü süratli bir formda takip etmelerine imkan tanıyan ve birinin garaj yoluna düştüğü ortaya çıkan çok sayıda kamuya açık rapor sayesinde mümkün oldu. Birleşik Krallık’ta bulunan şahıslar, Londra’daki Tabiat Tarihi Müzesi de dahil olmak üzere çeşitli yerlerde halka açık olarak sergilenen bu fevkalâde göktaşı örneklerini görme imkanına sahip.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya