ÜlkeKültür.com

Deniz ve okyanuslarda ortaya çıkan ve giderek büyüyen beyaz alanların gizemi çözülemiyor

0 167

Bilim insanları, yedi yıldan fazla bir müddettir, okyanuslarımızda gözüken gizemli beyaz bölge olaylarına neyin sebep olduğunu anlamaya çalışıyor. 2015 yılında uzaydan fotoğraflanan en son olaylardan biri, Bahamalar’ın sularında birkaç büyük beyaz tortuyu gösteriyordu.

Tabii ki, 2015’teki bu fotoğraf, bu gizemli beyaz bölge olaylarını birinci gözlemlememiz değil. NASA ve öbür uzay ajansları, okyanuslarımızda, göllerimizde ve dünyadaki öteki su kütlelerinde görünen gizemli süt beyazı lekelerden aslında bahsediyordu. Bu beyazlıkların ortaya çıkışını görmüş olsak da, bilim insanları hala bunların sebebinden emin değil.

Geçmişte, bilim insanları bu gizemli olaylardan örnekler topladılar, hatta içlerinde yüksek konsantrasyonlarda ince taneli kalsiyum karbonat parçacıkları olduğunu ortaya çıkardılar. Lakin bu olaylara neyin sebep olduğunu hala bilmiyoruz.

2015 yılında yakalanan manzarada beyaz alanlar açıkça görülebiliyor.

Bu olaylara neyin sebep olduğu sorusu, NASA’nın Dünya Gözlemevi’nin 2015 imajını 23 Ocak Pazartesi günü günün imgesi olarak paylaşması sayesinde tekrar gündeme geldi. NASA, eski manzarayı tekrar ziyaret ederek, bu beyazlama olaylarının sunduğu gizemi bir kere daha hatırlattı. Ayrıyeten, bu olayların meydana geldiği alanların da büyüyor üzere gözüktüğünü vurguladı.

Remote Sensing of Environment mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya nazaran, denizbilimci Chuanmin Hu, bu gizemli beyaz bölge olaylarından etkilenen alanların 2003’te ortalama 25 kilometrekareden 2014-2015’te 300-350 kilometrekareye kadar büyüdüğünü söylüyor.

Hu, NASA’nın Dünya Gözlemevi’ne pH, suyun tuzluluğu ve bölgedeki çevresel şartlar ortasında birtakım enteresan ilgiler olduğunu, lakin gizemli beyazlama olaylarının münasebetlerinin şimdi net bir formda belirlenmediğini söyledi. Kimi mümkün teoriler bulunsa da, bu beyazlama olayları, bu teorilere yönelik deliller bulunana kadar bilimsel bir sır olarak kalacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi