ÜlkeKültür.com

Çin’in 21 özgür ticaret bölgesinin üç aylık dış ticaret hacmi 260 milyar doları geçti

0 121

Resmi datalar, Çin’in hür ticaret bölgelerinin, içinde bulunduğumuz yılın birinci üç ayında, dış ticaret ve yatırım alanında süratli bir büyüme kaydettiğini gösteriyor.

Ülkenin 21 özgür ticaret bölgesinde, Ocak – Mart periyodunda gerçekleşen toplam dış ticaret hacmi 1,8 trilyon yuan (yaklaşık 260,5 milyar dolar) oldu. Mevzuyla ilgili açıklama yapan Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Shu Jueting, bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla yüzde 6,6 oranında bir artışa denk geldiğini söyledi. Shu, bu büyüme oranının, ulusal büyüme düzeyinin yüzde 1,8 kadar üzerinde olduğunu da vurguladı. Sözcü, özgür ticaret bölgelerinde uygulanan rejime uygun olarak yapılan yabancı direkt yatırımların da bir evvelki yıla kıyasla yüzde 22,1 oranında artarak 71,9 milyar yuana ulaştığını belirtti.

Serbest ticaret bölgelerinin, dış ticareti ve yatırımları ülke çapında hareketlendirmek maksadıyla, çok taraflı eforlar harcamakta olduğu biliniyor. Kurumsal inovasyonların teşviki, dominant kolların daha güçlü desteklenmesi, hizmet dalının uygunlaştırılması ve lojistiğin rahatlatılması bu gayretlerin kimi örnekleri olarak sayılabilir. 

Bakanlık, yurt içindeki ve yurt dışındaki teşebbüslerin, Çin’in hür ticaret bölgelerine ait siyasetini daha uygun anlamaları ve ilerideki gelişmelerden yararlanmaları için birçok farklı aktiflik düzenleyecek. Çin’in birinci hür ticaret bölgesi 2013 yılında Shanghai’de kurulmuştu.

-Foreks Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!