ÜlkeKültür.com

Çin’de konut fiyatları Nisan ayında düştü

0 118

Investing.com – Çarşamba günü açıklanan bilgilere nazaran Çin’de emlak kesimi, dingin yatırımların baskısı altında kalmaya devam ederken ve daha genel bir ekonomik toparlanma duraklarken konut fiyatları Nisan ayında düşüş gösterdi.

Ulusal İstatistik Ofisi (NBS) bilgilerine nazaran Çin’de konut fiyatları, Nisan ayında bir evvelki yıla nazaran %0,2 düştü. Düşüş, son bir yılın en yavaş suratında gerçekleşirken konut fiyatlarının, arka arda 11. ayda da gerilemeye devam ettiği görüldü.

Verilerden bir gün evvel NBS, gayrimenkul dalındaki kamu ve özel yatırımların dingin seyrettiği ikazında bulundu. Bu alandaki yatırımlar, Nisan ayına kadar olan yılda %6,2 düşerek Mart ayında görülen %5,8’lik düşüşten daha büyük bir düşüş gösterdi.

Ülkenin GSYİH’sinin dörtte birini oluşturan emlak dalı, COVID-19 salgınının neden olduğu aksaklıklar ve fon toplama konusundaki daha katı kanunların, genel bir nakit sıkışıklığını tetiklemesi nedeniyle son üç yıldır baskı altında.

Bu durum birebir vakitte ülkede büyük bir konut fiyat balonunun oluşmasına neden oldu ve bu da perakende yatırımcıları yakarak alana yönelik incelemelerin artmasına yol açtı.

Hükümet bu alana yatırımı teşvik etmek için bir dizi teşvik tedbiri alırken özel yatırımcılar, bu yıl şimdiye kadar emlak piyasasına temkinli yaklaşmaya devam etti.

Yılın başında COVID-19 zıddı tedbirlerin geri çekilmesi de emlak piyasasına yatırımı teşvik edecek pek bir şey yapmadı.

Nisan ayında beklenenden daha zayıf gelen ekonomik datalardan de anlaşılacağı üzere, Çin iktisadında COVID-19 sonrası yaşanan toparlanma artık sürat kesiyor üzere görünüyor. Bu durum, ülkede bu yıl güçlü bir ekonomik toparlanmaya yönelik bahislerin biraz azalmasına neden oldu.

Yine de hükümetin ekonomik büyümeyi teşvik etmek için ülkedeki likidite şartlarını daha da artırması bekleniyor.

Yuan Çarşamba günkü okumanın akabinde %0,2 düştü ve kilit 7 düzeyine çok yaklaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking