ÜlkeKültür.com

Borsa İstanbul haftaya yükselişle başladı

0 126

Investing.com – BIST 100, haftaya %2,52 oranında yükselişle 4.696,17 puandan başladı.

Borsa İstanbul, seçim sonrası birinci süreç gününe süratli bir yükselişle başlarken birinci süreçlerde endeks, %3’ün üzerine çıkarken 4.700 puan bandına ulaştıktan sonra 4.650 düzeyine hakikat bir dalgalanma oluştu. Geçen haftanın kapanış gününde BIST 100, %3,45 bedel yararıyla haftayı 4.580,67 puandan kapattı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. tipinde Recep Tayyip Erdoğan tekrar Cumhurbaşkanı olarak seçilmesiyle seçim gündeminin netleşmesinin akabinde Borsa, haftaya müspet bir görünümle başladı. Seçimlerin ikinci çeşide kaldığı birinci seçimlerde endeks, bu gelişmeye sert düşüşle reaksiyon vermişti.

Pozitif açılışta öne çıkan dallar, %3’ün üzerinde yükselen iletişim, ulaştırma, mineral ürünleri ve petrokimya oldu. An prestijiyle ekside hareket eden dal bulunmazken kobi, gıda ve bilgi teknolojileri, %1’in altında bedel artışıyla başladı.

Bankalar, güne %1,3 bandında kısmi yükselişle başlarken holding bölümü, açılışta 1,5 bandında yükseldi. Ana bölümler ortasında sınai ve hizmet, %2,5’in çabucak üzerinde bir açılış görürken finansallar, %1,7 düzeylerinde yükseliş gördü.

Hisse bazında bakıldığında BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında KONYA, KLRHO, EKGYO, güne en çok yükselen paylar olarak başladı. AEFES, AGHOL, CCOLA ise güne yatay başlayan paylar oldu.

Borsa İstanbul genelinde PSDTC, PENGD ve NETAS, öbür yükselen paylar olarak kaydedilirken MARKA taban serisine devam ederek genel yükseliş eğilimine katılmadı. Akabinde SAMAT ve ESCAR kısmi düşüşlerle geldi.

Yurt içinde seçim gündeminin geride kalmasının akabinde bugün ekonomik itimat endeksi takip edilecek. Yurt dışında ise ABD borç tavanına ait haberler yakından takip edilecek. Son gelişmelere nazaran ABD’de Hükümet ile Cumhuriyetçiler ortasında borç tavanının 2 yıl müddetle uzatılması konusunda muahedeye varıldığından bahsediliyor.

Yurt dışı piyasalarında Asya’da Çin endekslerinde bir gerileme kaydedilirken piyasanın geri kalanı hafif müspet kaldı. Avrupa borsaları, haftaya alıcılı başladı. Sabah saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de olumlu görünüme sahip.

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa bilgileri, adil bedeli, sıhhat durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan yararlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!