ÜlkeKültür.com

Bakan Varank, Türkiye’de geliştirilen kalp elektroşok eserini tanıttı

0 0

Ani kalp durmalarında uygulandığında hastanın yaşama bahtını yüzde 90’ kadar çıkaran kalp elektroşok aygıtı yerli olarak üretildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ASELSAN’ın yerli bir start-up ile birlikte geliştirdiği eseri, TBMM’de milletvekillerine tanıttı. “Sadece savaş teknolojilerine yatırım yapıyorsunuz” diyenler için bu aygıtı getirdiğinin altını çizen Bakan Varank, “Şu anda yurt içinde ve yurt dışında 5 bin 500 noktada bu aygıtlar muvaffakiyetle hizmet veriyor.” tabirlerini kullandı.

Kalp durmasında kullanılıyor

TBMM Plan ve Bütçe Komsiyonu’nda bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların bütçesi üzerinde bir sunum yapan Bakan Varank, Ulusal Muharip Uçak’ın misyon bilgisayarının yanı sıra ani kalp durmalarında kullanılan kalp elektroşok aygıtını da tanıttı. 

Sözlerine, “Ben Ulusal Muharip Uçağımızın uçuş bilgisayarını gururla gösterdiğimde yalnızca savaş teknolojine yatırım yapıyorsunuz diyenler çıkacaktır.” diyerek başlayan Bakan Varank, “Onlar için de çok özel bir eseri daha komitemize getirdim.” dedi.

Yerli üretim defibrilatör

Varank, aygıtın Tam Otomotik Harici Defibrilatör, yani kalp elektroşok aygıtı olduğunu tabir ederek “ASELSAN’ın yerli bir start-up’la birlikte geliştirdiği bu eser; ani kalp durmalarına müdahalede kullanılıyor. Şu anda yurt içinde ve yurt dışında 5 bin 500 noktada bu aygıtlar muvaffakiyetle hizmet veriyor. Gördüğünüz üzere biz yalnızca savunma endüstrisine değil sıhhat teknolojilerine de yatırım yapıyoruz. Bu türlü teknolojik araçları geliştirip üretebiliyoruz.” diye konuştu.

Kalp hastalıklarına bağlı vefatlar içinde birinci sırada ani kalp durmaları geliyor. Yaş fark etmeksizin bayan erkek çok geniş bir kitlede görülebilen ani kalp durmalarına karşı yalnızca hastanelerde değil iş yerlerinde de kalp elektroşok aygıtları kullanılıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar ani kalp durmalarında birinci dakikalarda uygulanacak elektroşokun hastanın yaşama talihini yüzde 90’lara kadar çıkardığını gösteriyor.

-Foreks Haber Merkezi-

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya