ÜlkeKültür.com

Sabah rekor kıran Borsa İstanbul, nasıl bir gün geçirdi?

0 0

Investing.com – BIST 100, bugün 4.746 – 4.864 puan aralığında hareket etti. Son saate girildiğinde endeks, açılış düzeyi olan 4.800 puan düzeyinde bulunuyordu. 

BIST 100, güne alıcılı başladıktan sonra yükselişine devam etti ve sabah seansında 4.864 puana ulaşarak rekor düzeyini yeniledi. Devam eden saatlerde kısmi bir geri çekilme görüldükten sonra gün sonuna gerçek tekrar toparlanan endeks, 4.800 puan düzeyini yeninden kazandı.

Bugün Borsa İstanbul’da en çok talep gören bölümlerin başında bankalar vardı. Borsanın lokomotif bölümü bugün %4,7’yi bulan yükselişle 4.550 puanın üzerinde çıktı. 

Bugün inşaat, mineral ürünleri, gıda ve spor ise %2,5’in üzerinde yükselişle borsayı destekleyen dalların başında yer aldı. 

BIST 100 endeksi, kapanışa yanlışsız %1 kıymet artışıyla devam ederken piyasadan kısmen negatif ayrışan bölümler ise perakende ticaret, odun, kağıt ve baskı ile kimyasal, petrol ve plastik oldu. 

BIST 100’e dahil paylar ortasında AYDEM, EGEEN, TSKB, GESAN ve SKBNK, tavan fiyatına yükselerek en çok kazandıran paylar oldu. SMRTG, bugün taban fiyatına gerileyerek endekste en çok kaybettiren pay olurken akabinde %2 – 3 bandında düşen MGROS, HEKTS ve BERA geldi. 

Gün sonuna yanlışsız BIST 100’de günlük süreç hacmi 100 milyar TL’yi aştı. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri günü artıda kapattı. ABD endeksleri, yatay bir açılışla güne başladı. Avrupa endeksleri ise kapanışa gerçek hafif alıcılı yatay bir görünüme sahipti. 

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya