ÜlkeKültür.com

Arjantin’deki ön seçim sonuçları muhalefeti sevindirdi

0 3

Arjantin’de, 27 Ekim’de gerçekleştirilecek devlet başkanlığı seçimine katılacak adayları belirlemek için düzenlenen ön seçimlerin resmi sonuçları açıklanmaya başladı.

İlk sonuçlara nazaran, muhalif Alberto Fernandez’in liderliğini yaptığı Herkesin Cephesi Koalisyonu, yüzde 81’i açılan sandıklardan geçerli oyların yüzde 47’sini alırken, Devlet Lideri Mauricio Macri’nin liderliğindeki Değişim İçin Bir ortada Koalisyonunun oy oranı ise yüzde 32 olarak kaydedildi.

Eski İktisat ve Üretim Bakanı Roberto Lavagna’nın öncülük ettiği Federal Uzlaşı Koalisyonu da yüzde 8 oy aldı.

Ekim ayında düzenlenecek devlet başkanlığı seçiminde misal sonuçlar çıkması durumunda Fernandez birinci cinste lider seçilebilir.

Arjantin seçim maddesine nazaran, bir adayın devlet lideri seçilebilmesi için, seçimlerin birinci çeşidinde geçerli oyların yüzde 45’ini alması yahut en yakın adaydan yüzde 10 oranında fazla oy olarak, geçerli oyların yüzde 40’ına ulaşması gerekiyor. Seçimlerin birinci cinsinin, bu iki durum haricinde sonuçlanması halinde seçimlerin ikinci tipi düzenleniyor.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan