ÜlkeKültür.com

Arjantin’de eurobond’lar Macri şokuyla düştü

0 5

Arjantin’de devlet başkanlığı seçimlerinin özeti olarak görülen ön seçimlerde muhalif Alberto Fernandez’in Devlet Lideri Mauricio Macri’den beklentiden daha fazla oy alması halihazırda Arjantin varlıklarındaki durumunu azaltan yatırımcılarda telaşa neden oldu. 

Ülkenin 2028 vadeli Euro cinsi tahvilleri yüzde 1’den fazla artarak yüzde 11.89’a yükseldi. Amherst Pierpoint Securities mahallî piyasaların açılışı için panik uyarısı yaparken öbür kurumlar Merkez Bankası’nın para ünitesini desteklemek için müdahale edebileceğini belirtti. 

Arjantin para ünitesi peso bu sene dolar karşısında yüzde 17’lik kıymet kaybıyla en makus performans sergileyen gelişen ülke para ünitesi oldu. 

Buenos Aires’tenki BTG’de Stratejist olan Carolina Gialdi “piyasalar için bu durum çok olumsuz. Piyasalar bu gelişmeyi Fernandez kazandı formunda fiyatlayacak” yorumunu yaptı. 

Yatırım Bankası BTG Pactual’a göre 27 Ekim’de gerçekleştirilecek devlet başkanlığı seçimleri beklenirken peso yüzde 25 kıymet kaybedebilir, tahviller de yaklaşık yüzde 20 civarında gerileyebilir. Cuma günü Macri’nin ön seçimleri kazanacağı beklentisiyle tahviller ve pay senedi piyasaları yükselmişti. Traderlar Macri’nin piyasa dostu olan yaklaşımından uzaklaşılacağı ve ülkenin sermaye denetimleri üzere siyasetlere döneceği konusunda telaşlı.

Amherst Pierpoint Securities’den Siobhan Morden hususa dair açıklamasında “Tek yapılacak şey Fernandez’in ölçülü olacağını ummak..Piyasalar pazartesi günü muhtemelen temerrüt ihtimali nedeniyle panik modda olacak, artık piyasaları sakinleştirmek konusunda yük Fernandez’in omuzlarında” tabirlerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan