ÜlkeKültür.com

Android RAM kullanımına Nasıl Bakılır?

0 176

Android cihazınızdaki RAM kapasitesi; Telefonunuzun genel performansı ve işlevselliği için çok önemlidir. Android telefonunuzun RAM kullanımını görüntüleyerek, RAM’inizi hangi uygulamaların tükettiğini görebilir ve RAM’inizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayabilirsiniz. Android cihazınızın RAM kullanımını görüntülemek için Android geliştirici ayarlarına erişmeniz gerekir.

Android Ram Kullanımı Görme Adımları

Android RAM kullanımına Nasıl Bakılır?
Android RAM kullanımına Nasıl Bakılır?

Android RAM kullanımını görüntülemek için Android cihazınızda geliştirici seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekir. Bahsedilen işlemi gerçekleştirmek için bazı adımları izlemeniz gerekmektedir.

 • Android cihazınızın geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek için telefonunuzun ayarlarına gitmeniz ve ardından “Telefon bilgileri”ne dokunmanız gerekir.
 • Ardından ‘’Yapım Numarası’’ yazan bölümün üzerine yedi kere üst üste dokunmanız gerekecektir.
 • Bahsedilen bu adımları gerçekleştirdikten sonra ‘’Geliştirici Seçenekleri’’ ekranına gelmelisiniz.
 • Geliştirici seçenekleri ekranına gelmek için Android cihazınızın Ayarlar menüsüne ya da Sistem sekmesi içerisine girmelisiniz.
 • Bu noktada tekrardan Android cihazınızın modeline göre çalışan servislere ya da hafıza kısmına dokunmalısınız.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra Android cihazınızın RAM kullanımını görebilirsiniz. Bu noktada, Android cihazınızın RAM kapasitesinin mevcut kullanımını ve genel durumunu dakika detayında görebilirsiniz. RAM kapasitenizin güncel kullanımı ve genel durumunun yanı sıra RAM kullanım sürenize de erişebilirsiniz. RAM kullanım durumunu kullanarak uygulamaların sırasını anında değiştirebilirsiniz.

Alternatif Yöntem

Bazı uygulamaları kullanarak Android RAM kullanımını da görüntüleyebilirsiniz. Android RAM kullanımını görüntülemek için Google Play Store’dan Simple System Monitor uygulamasını indirebilirsiniz. Simple System Monitor uygulamasıyla, Android sistem kullanımınızın yanı sıra RAM kapasitenizin çeşitli yönlerini görüntüleyebilirsiniz.

 • Simple System Monitor uygulamasını indirdikten sonra açmalı ve uygulamanın ana sayfasına gelmelisiniz.
 • Simple System Monitor uygulamasının ana sayfasına geldikten sonra ‘’RAM’’ sekmesine dokunmalısınız.
 • RAM sekmesine ulaşmak için uygulama ana ekranının üst sayfasına göz atabilirsiniz.
 • Bu noktada Android cihazınızın ekran boyutuna bağlı olarak ek işlem yapmanız gerekebilir.
 • Ekranınızda açık olan sayfanın sol alt köşesinde yer alan ‘’Kullanılabilir ve kullanılmış RAM’İ kontrol et’’ seçeneğine dokunarak Android cihazınızın kullanılabilir toplam RAM kapasitesine ulaşabilirsiniz.
 • Android RAM kullanımınızı görmek için Android cihazınızın ‘’Telefon Hakkında’’ bölümünden faydalanabilirsiniz.
 • Bahsedilen işlemi gerçekleştirmek için öncelikle telefonunuzun Ayarlar uygulamasına girmeli ve ardından ekranını tamamıyla aşağı indirmelisiniz.
 • Ekranı aşağı kaydırdıktan sonra ‘’Telefon Hakkında’’ seçeneğine dokunmalısınız.
 • Bu noktada telefonunuzun ekranına yaklaşık olarak 5 kez dokunmanız gerekir.
 • Telefonunuzun ekranına 5 kez dokunduktan sonra ‘’Artık bir geliştiricisiniz’’ mesajı ile karşılaşmanız önem arz eder.
 • Bahsedilen mesajla karşılaştıktan sonra tekrardan Android cihazınızın Ayarlar menüsüne gelmeli ve ardından ‘’Sistem’’ seçeneğine dokunmalısınız.
 • Ardından ‘’Geliştirici Seçenekleri’’ bölümüne dokunmalısınız.
 • Eğer Geliştirici Seçenekleri bölümünü görmezseniz ‘’Gelişmiş’’ adlı bölüme de bakabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri tamamladığınız takdirde, sayfanın üst kısmındaki ana ekranınızda depolama kapasiteniz ve RAM ile ilgili detaylı bilgileri göreceksiniz. Görüntülenen ekran, Android cihazınızın modeline göre farklılık gösterebilir. Ekran farklı görünse de Toplam Depolama yazıyor. Belirtilen öğenin yanındaki numaraya bakarak telefonunuzun RAM kapasitesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu noktada akılda tutulması gereken birkaç şey var: Açılan ekrandaki RAM bilgisi telefonunuzun resmi RAM kapasitesinden biraz daha az olabilir. Android cihazınızın RAM kullanımı asla değişmez ve sabit kalır. Yukarıdaki yöntemlerle Android cihazınızdaki RAM kullanımını detaylı olarak görüntüleyebilir ve RAM kullanımınızı etkileyen uygulamalar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.Bahsedilen yöntemleri kullanarak, Android cihazınızın RAM’inden en iyi şekilde yararlanmanızı engelleyen uygulamaları kaldırma şansınız da olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi