ÜlkeKültür.com

Almanya’da enflasyon Temmuz’da yüzde 1,7’ye yükseldi

0 5

Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), temmuz ayında geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 1,7 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) en son datalarına nazaran, ülkede TÜFE, geçen ay 2018’in birebir periyoduna kıyasla yüzde 1,7 artış kaydetti.

Ülkede yıllık enflasyonun, Avrupa Merkez Bankası’nın tüm Euro Bölgesi için hedeflediği yüzde 2’e yaklaşması dikkati çekti. TÜFE, haziran ayında geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 1,6 ve mayıs ayında da yüzde 1,4 artış göstermişti.

Almanya’da enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,5 artış kaydetti. Kesin bilgiler, daha evvel yayımlanan öncü dataları teyit etti.

Destatis, güç fiyatlarındaki yükselişin enflasyonun temmuzda artmasına sebep olduğunu kaydetti.

Talep ve arza nazaran farklılık gösteren güç eserlerinin fiyatı, 2018’in temmuz ayına nazaran yüzde 2,4 daha yüksek oldu. Elektrik fiyatları, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 3,8, motor yakıt fiyatları yüzde 0,2 ve doğal gaz fiyatları yüzde 4,4 arttı.

Enerji fiyatları hariç tutulduğunda, Almanya’da geçen ay yıllık enflasyon yüzde 1,5 oldu. Almanya’da, AB uyumlu öncü TÜFE, temmuzda aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 1,1 yükseldi.

Ülkede besin fiyatları, geçen yılın temmuz ayına kıyasla yüzde 2,1’lik artış gösterdi. Zerzevat fiyatlarının yüzde 11 ve balık eserlerinin yüzde 3,6 artması dikkati çekti. Meyve fiyatlarında yüzde 4,5’lük düşüş görüldü.

Hizmetlere yönelik maliyetlerde yüzde 1,5, kira fiyatlarında yüzde 1,4 artış görülürken, okul öncesi eğitim hizmetlerinin fiyatlarında yüzde 12,5 azalış oldu.

Uzmanlar, ticaret ihtilafları ve daha zayıf bir global iktisadın ihracata bağlı Alman iktisadını etkilemeye devam ettiğini belirterek, enflasyonun yanlışsız vakitte düşük kaldığını ve iktisadın büyümesinin güçlü iç talebe bağlı olduğunu söz ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan