ÜlkeKültür.com

“ABD’nin ek gümrük vergileri, AB’ye 1,5 milyar euro ek gelir getirecek”

0 70

Enstitüden yapılan açıklamada, Ifo’nun yaptığı son araştırmaya nazaran, Trump idarenin 300 milyar dolar kıymetindeki Çin eserine yüzde 10 ek vergiyi 1 Eylül’de uygulamaya başlaması durumunda AB’nin 1,5 milyar euro ek ihracat geliri elde edeceği belirtildi.

Donald Trump idaresinin Çin’e karşı ek gümrük tarifeleri uygulaması halinde Çin’in ABD’ye yaptığı ihracatta 24,8 milyar euroluk kayıp olacağı kaydedilen açıklamada, ABD’nin 1,8 milyar euro ilave gelir elde edeceği aktarıldı. Araştırmaya nazaran, bu senaryoda dünyanın başka ülkeleri de 3,8 milyar euro ek ihracat geliri elde edebilecek.

Pekin’in, Trump idaresine misilleme yaparak ABD eserlerine yüzde 10 ek vergi uygulaması durumunda Çin’in kaybının 21,6 milyar euroya ineceği ve ABD’nin 1,8 milyar ek gelirinin kaybolarak 1,5 milyar ziyana dönüşeceği belirtildi. Bu durumda AB’nin toplam ek gelirinin artacağı ve 1,7 milyar euroya yükseleceği tabir edildi. Almanya’nın geliri ise 323 milyon euro  olacak.

Ifo Lideri Clemens Fuest, bahse ait değerlendirmesinde, AB ülkeleri, ek tarifelerden sonra Çin’in ABD’ye ihracatı durması durumunda, ABD’ye daha fazla ihracat yapabileceklerini belirterek, “Bununla birlikte, ABD-Çin ticaret savaşının global olarak olumsuz tesirleri var. Zira tüketici ve yatırımcıların hâlihazırda kırılgan olan global iktisada duyduğu itimadı daha da zayıflatıyor.” sözlerini kullandı.

Ifo’nun araştırmasının gerçekleştiren Marina Steininger ise Çin mallarına ek vergi Pekin’in ihracatının düşmesine neden olursa, AB üye ülkeleri ABD’ye daha fazla ihracat yapacaklarına işaret ederek, burada ABD ve AB ülkeleri için bu olumlu ve Çin için olumsuz tesirinin “sınırlı” olacağını vurguladı.

Steininger, Trump idaresinin gümrük tarifesini artırmasının ABD’deki üreticilerinin lehine olacağını ve onların gelirini artıracağını belirterek, “Tarifelerin hane halkı alım gücünü zayıflatıp ve gerçek personel fiyatları azaltacağından ötürü tüketici ziyan görebilir. Bununla birlikte lokal üretilen mallar daha evvel ithal edilen birtakım malların yerine geçecek ve tarifeler ithal malları daha değerli hale getirecektir. Bu, ithalatın düşmesine neden olurken, yerli mallara olan talep artacaktır ve bu da genel olarak gerçek gelire olumlu katkı yapacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Lideri Donald Trump, “ticaret savaşları” tartışması devam ederken, 1 Ağustos’ta 1 Eylül’den geçerli olmak üzere, 300 milyar dolarlık Çin eserine yüzde 10 ek vergi koyduklarını açıklamıştı. Çin ise ABD’nin bu kararına misilleme yapacağını duyurmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/