ÜlkeKültür.com

ABD’li 3.500 asker, İkinci Dünya Savaşı 77 yıl evvel bitmiş olsa da “halen devriyede”

0 0

Hiroo Onoda, Japonya ordusunda II. Dünya Savaşı’nda Dünya’daki herkesten daha uzun mühlet savaşan bir askerdi. Filipinler’de gerilla savaşı yürütme buyruklarına sadık kalarak, evvel bir küme askerle, sonra tek başına yıllarca dağlarda kaldı. Burada hücumlar planlayıp yürüttü ve ayrıyeten dağın eteklerindeki lokal köylerden yiyecek çaldı. General Tomoyuki Yamashita tarafından imzalanan teslim buyruklarıyla kümeye savaşın bittiğini bildiren broşürler atmak da dahil olmak üzere Onoda ve asker arkadaşlarıyla bağlantı kurmak için birkaç teşebbüs başarısız oldu. O savaşın bittiğini bilmiyordu ve uğraşlar da onu ikna etmeye yetmedi.

Hiroo Onoda’nın acayip öyküsünü ve ayrıntıları buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Fakat, bir ABD geleneğine bakılırsa, savaş bitmesine karşın savaşmaya devam eden ya da ettiği var sayılan son kişi o değil. ABD Donanması, her yıl büyük bir küme askerle irtibat kurmaya çalışıyor.

ABD’ye nazaran, İkinci Dünya Savaşı’nda savaşan 374 subay ve 3.131 asker, savaşın sona ermesinden 77 yıl sonra resmi olarak hala “devriye geziyor”. Bu askerlerin tamamı, ABD’ye asla geri dönmeyen ABD denizaltılarında vazife alıyordu. Denizaltılarda geri dönmeyenler, klasik olarak “hâlâ devriyede” yahut “ebedi devriyede” olarak listeleniyor. Lakin, bu denizaltıların uzun vakit evvel battığı herkes tarafından kabul ediliyor.

Yine de denizciler, gelenek olarak yılda bir defa Noel tatillerinde iletişim merkezlerinden bu denizaltılara bildiri gönderiyorlar.

“Hala devriye gezen” denizcilere adanmış bir plakette “Filolarımız kayıpları değiştirirken ve yaraları sararken düşmana karşı sınırları tutanın denizaltılarımız olduğunu asla unutmayacağız” yazıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya