ÜlkeKültür.com

2000 ve 2010’lara damga vuran WikiLeaks sitesi, bugün acınacak halde

0 0

2000’ler ve 2010’larda WikiLeaks, muhbirlik ile eşanlamlı bir isimdi. Kâr hedefi gütmeyen kuruluşun web sitesi, bir yerlerde birinin görmenizi istemediği bilgilerin internette toplandığı yerdi. Öteki bir deyişle, sızıntıların bir numaralı merkeziydi. Fakat artık, bu bilgilerin birçok kaybolmuş üzere görünüyor. WikiLeaks web sitesi, bozuk sayfalar, kusur bildirimleri ile dolu ve bir vakitler barındırdığı dokümanların sayısı gözle görünür bir oranda azalıyor.

Sitenin merkezi “Sızıntılar” sayfasında listelenen 65 dahili kontaktan 20’si bozuk yahut kusur sayfalarına yönlendirilmiş durumda. Kuruluş, 10. yıldönümünde, internette 10 milyon evrak yayınladığını açıklamıştı. Lakin, bu hafta sitede sırf yaklaşık 3.000 doküman mevcut.

Sitedeki ek problemler ortasında, çalışmayan bir arama çubuğu ve arızalı bir sızıntı gönderim sayfası yer alıyor. Bu sayfanın Temmuz ayından beri çalışmıyor olduğu bildiriliyor.

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange şu anda Birleşik Krallık’tan ABD’ye iade edilmekle karşı karşıya. Bu yılın başlarında Birleşik Krallık hükümeti, ABD’nin Assange’ın casusluk suçlamasıyla ABD’ye gönderilmesi talebini onayladı. Assange, Londra’dan iade onayına itiraz ederek cevap verdi, 2019’dan beri yüksek güvenlikli bir hapishanede tutuluyor. 2019’daki Birleşik Krallık tutuklanmasından evvel, Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde yaklaşık yedi yıl yaşamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya