ÜlkeKültür.com

Yen “güçlü yuan fiksingi” ile dolar karşısında sert düştü

0 4

Yen, Çin’in günlük referans kuru analist beklentilerinden daha güçlü bir düzeyde belirlemesinin akabinde dolar karşısında yüzde 1’in üzerinde düşüş kaydetti. Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) adımı kur savaşı tasalarını hafifletti. ABD Hazine tahvilleri ve altın da geriledi.

Japon Yeni Salı günkü süreçlerde G – 10 paralarının tamamı karşısında kıymet kaybetti. PBOC’nin adımı -piyasa tarafından- Washington ile yükselen tansiyonu düşürme teşebbüsü olarak görülüyor.

ABD yuanın dolar karşısında kilit kıymetteki 7 düzeyini aşması sonrasında Çin’i Pazartesi günü kur manipülatörü olarak ilan etti.

Tokyo’da GMO Corp. FX Prime idari yöneticisi Marito Ueda, “Çin, dolar/yen paritesinde kısa konumların kapanmasını tetikleyerek ABD ile karşı karşıya gelmekten faal bir biçimde kaçındı. Japonya Merkez Bankası (BoJ) tahvil alımlarını artırması da yen satışına katkı sağlıyor üzere görünüyor.” dedi.

Çin referans yuan kurunu 6.9683’te belirledi. Bloomberg anketine katılan uzmanların varsayımı 6.9871 idi.

Dolar/yen paritesi yüzde 1.1 ile Mart 2018’den beri en güçlü yükselişini kaydederek 107.09’dan süreç gördü. Parite erken süreçlerde yüzde 0.4 düşmüştü.

BoJ Salı günü 500 milyar yenlik tahvil aldı. Banka 31 Temmuz’da gerçekleştirilen evvelki sistemli süreçlerde 250 milyar yenlik alım yapmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan