ÜlkeKültür.com

Yavuz gemisi Doğu Akdeniz’de sondaja başladı

0 170

Bölgedeki sondaj çalışmalarını yerinde incelemek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gelen Bakan Dönmez, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve KKTC İktisat ve Güç Bakanı Hasan Taçoy ile birlikte bir küme gazeteciye açıklamalarda bulundu.

Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin filolarına en son katılan gemilerden biri olduğunu ve Fatih sondaj gemisinin de adanın batısında çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Yavuz sondaj gemisinin Karpaz-1 kuyusunda sondaj çalışmalarına başladığını söz eden Dönmez, “Bugün prestijiyle bin 710 metre civarında bir sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. Burada yaklaşık 2,5-3 aylık bir program kelam konusu olacak. O denli ümit ediyoruz ki amaç noktaya ulaştığımızda inşallah burada doğal gaz varlığına da ulaşmış olacağız.” diye konuştu.

Dönmez, “varsa bulacağız” sloganıyla çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, “Bu noktada varsa (petrol-doğal gaz) bunun da en kısa müddette keşfini gerçekleştirmiş olacağız. Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemimiz de KKTC’den almış olduğumuz ruhsat bölgelerinde ve adanın güneyinde Türkiye Cumhuriyeti Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün kendisine vermiş olduğu ruhsat bölgelerinde sismik araştırmalarına devam ediyor. Ağustos ayı içerisinde ikinci sismik gemimiz MTA Oruç Reis gemisini de Akdeniz’e göndereceğiz. Böylelikle iki sismik gemisi, iki sondaj gemisiyle Akdeniz’de bu çalışmaları sonuna kadar yapacağız.”

– “Bu operasyonları yapabilen 5-6 ülkeden birisiyiz”

KKTC’de yaşayan Türklerin hak ve menfaatlerinin sonuna kadar ardında olduklarını belirten Dönmez, Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin (GKRY) bir oldubittiye getirerek tek taraflı ilan ettiği hukuksuz yetki alanlarını tanımadıklarını söyledi.

Dönmez, geçen ay KKTC hükümetinin, adanın doğal kaynaklarının ortak komite kurularak birlikte kıymetlendirilmesine ve hakkaniyet ölçüleri içerisinde adil formda paylaşılmasına ait bir teklif sunduğunu hatırlattı.

Bu teklifi hükümet olarak desteklediklerini tabir ettiklerini anımsatan Dönmez, şöyle devam etti:

“Maalesef GKRY bu teklifi reddetti. Bu önemli teklifi yine kıymetlendirmek suretiyle sonuç almak üzere tarafların bir ortaya gelmesinin, her iki tarafın da menfaatine olacağını bir sefer daha tabir etmek istiyorum. Garantör ülkeler olarak gerektiğinde bu toplantılara takviye vermeye hazır olduğumuzu da bir kere daha huzurlarınızda tabir etmek istiyorum. İnşallah buradan yakın bir müddet içerisinde müjdeli haberler veririz lakin tabi bu arama işi riskli bir iş, bilinmezleri çok. Bu bilinmezleri azaltmak için teknolojinin son imkanlarını burada kullanıyoruz. Şu anda güvertesinde bulunduğumuz bu sondaj gemisi dünya çapında 15-16 gemiden birisi. Bu operasyonları yapabilen 5-6 ülkeden birisi durumundayız. Türkiye Petrolleri bu sondajlarla değerli bir deneyim ve birikim de kazanmış oluyor. Yüklü Türk işçiyle bu süreçleri yerine getiriyoruz ve inşallah en kısa müddet içerisinde burada gördüğünüz işçinin tamamı tahminen Türk vatandaşlarından oluşacak hale gelmiş olacak.”

– “Yüksek maliyetli çalışmaların sürdürülmesi kolay değil”

Daha fazla mesaj

KKTC Başbakanı Tatar da Türkiye’nin kararlı duruşunun Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarların korunması açısından çok kıymetli olduğunu belirtti.

Gemideki mürettebatı ve mühendisleri, hidrokarbon bulma çalışmaları kapsamında yaptıkları değerli çalışmalardan ötürü tebrik ettiğini söz eden Tatar, “Türk hükümetine bir kere daha teşekkürlerimizi tabir etmek istiyoruz zira Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarlarımızın korunması bakımından, bu zenginliklerde Kıbrıs Türklerinin de haklarını savunabilmek ve başarılı çalışmalar içerisinde bulunmak için hayli yüksek maliyetli çalışmaların sürdürülmesi kolay bir olay değildir.” dedi.

Tatar, bölgede değerli bir zenginliğin olduğunun varsayım edildiğini ve bu zenginliklerden hem Türkiye hem de KKTC’nin hisselerini alması gerektiğini kaydetti.

– Yavuz sondaj gemisi

Uzunluğu 230 metre ve genişliği 36 metre olan altıncı jenerasyon ultra derin deniz sondaj gemisi Yavuz’da, yaklaşık 130 metrelik çift sondaj kulesi bulunuyor.

Gemi, 12 bin 200 metre derinliğe kadar çok yüksek basınç altında ve yüksekliği 6 metreye kadar olan dalgalarda dahi sondaj yapabiliyor. Çalışmalarını etrafa ziyan vermeden gerçekleştiren Yavuz, faal pozisyonlandırma sitemine sahip.

Şu anda bin 710 metre sondaj derinliğinde çalışmalarını sürdüren gemiyle 3 bin metrenin üzerinde sondaj derinliğine ulaşılması hedefleniyor.

Yavuz’a bölgede yürüttüğü sondaj faaliyetlerinde TCG Gemlik Fırkateyni ve TCG İmbat Hücumbotu eşlik ediyor.

Toplam 140 işçinin misyon yaptığı gemide, oyun alanı, sinema ve spor salonu üzere toplumsal alanlar ile bir hekim ve bir hemşirenin hizmet verdiği tam donanımlı revir bulunuyor.

AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking