ÜlkeKültür.com

Yapay zeka, 2022 Katar Dünya Kupası’nı kimin kazanacağını açıkladı

0 1

Dünya Kupası’nı kimin kazanacağına dair çabucak her futbol severin bir varsayımı vardır. Pekala fakat yapay zekanın da bu mevzuda söyleyeceği bir şeyler olamaz mı? Alan Turing Enstitüsü’nden bir yapay zeka modeli, bu yılki Dünya Kupası’nın sonucunu varsayım etti.

Ekibin, bu kestirime ulaşmak için datalara gereksinimi vardı ve neyse ki, futbol için bu hususta pek bir meşakkat yok. Araştırmacılar, GitHub kullanıcısı martj42‘nin 1872’den beri her milletlerarası maçın sonuçlarını ve istatistiklerini gösteren derlenmiş bilgi setini kullandı.

Alan Turing Enstitüsü takımı bir basın açıklamasında “Modelimizin 2014 ve 2018 Dünya Kupalarının sonuçlarını kestirim etmedeki muvaffakiyetini test ettikten sonra, 2002 Dünya Kupasından itibaren tüm milletlerarası sonuçları kullanmaya karar verdik” dedi ve devam etti: “Eğitim bilgilerimizde en çok Dünya Kupası maçlarına tartı veriyoruz ve akabinde yükü kıtasal turnuvalara, elemelere ve dostluk maçlarına düşürüyoruz. Son maçlara daha fazla tartı veriyoruz. Ekip performansının yeni bir varsayımını sağlamak için resmi FIFA sıralamalarını da modelimize aktarıyoruz.

Uluslararası olmayan oyunlar için kullanılan daha eski bir modele dayanan algoritma, daha sonra her maç için en mümkün skoru kestirim etmek için Bayes istatistiklerini kullandı. Takım, bu dünya kupalarına ait bilgileri hariç tutarak, kazananların bilindiği ve daha evvel oynanmış bir dünya kupasını (örneğin 2018) varsayım etmesini isteyerek modellerinin iddia yeteneklerini test edebiliyordu. Yolu 100.000 simülasyonda bu dünya kupasının tüm fikstürlerine uygulayarak, bu yılki dünya kupasının en mümkün kazananlarını buldular.

Ekip, “Brezilya, yaklaşık %25 kazanma talihiyle en büyük favori” diye yazıyor ve ekliyor: “Belçika ve Arjantin de yüksek puan alıyor.

Analiz, Brezilya’yı Dünya Kupası’nı kazanması en beklenen ülke olarak görüyor. Favori sıralamasında Belçika ikinci, Arjantin üçüncü, Fransa dördüncü ve İngiltere beşinci sırada yer alıyor. Onların akabinde İspanya, Hollanda, Danimarka, Portekiz ve Hırvatistan geliyor.

Ekip, modellerine ekleyemedikleri hava durumu, saat dilimlerine ahenk ve ferdi oyuncuların harika performansları üzere diğer faktörlerin de olduğunu vurguluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya