ÜlkeKültür.com

Yabancı kurumların yeni gözdesi Türk Lirası

0 6

Dolar/TL kuru hafta başından bu yana yaklaşık 5.5580 düzeyinden 5.46’ya kadar geriledi. Lira, TCMB’nin 25 Temmuz’daki 425 baz puanlık faiz indiriminden beri dolar karşısında yüzde 3.94 ile en fazla bedel kazanan gelişen piyasa parası oldu.

Yabancı kurumlar, Türk Lirası’nda son devirde görülen yükselişle birlikte bu hafta “TL al” tavsiyesi verdi.

CitiGroup Euro/TL ‘de kısa konum tavsiye etti

Londra’da bulunan CitiGroup stratejisti Luis Costa, döviz kurunda bir sonraki hareketin büyük bir ihtimalle euroda düşüş olacağını, Fed’e yönelik genişleme beklentilerin yüksek faiz ödemesi yapan paraları destekleyeceğini belirtti.

Türk Lirası’na ait değerlendirmede bulunan Costa, “Şu an için TL’ye yönelik ferdi girişlerin destekleyici olmayı sürdüreceğini düşünüyoruz. Çok kısa vadeli TÜFE patikası volatil olmasına rağmen, nominal ve gerçek faizlerin kısa vadede olağanlaşması istikametindeki telaffuzunu müdafaasına müsaade verebilir de.” dedi.

CitiGroup üç ay vadeli euro/TL forward kontratlarında 5.85 gayesiyle kısa konum tavsiye etti.

SocGen’den dolar/TL’de 4.7026 amacıyla “sat” tavsiyesi

Societe Generale gelişen piyasalar stratejisti Phoneix Kalen’in müşteri notunda Türkiye’nin global faiz avı ve ekonomik dengelenmeden yarar sağlayacağı belirtildi.

Kalen, ABD ile Çin ortasındaki ticaret savaşının Türkiye’ye tesirinin hudutlu olduğunu ve Türkiye’ye yönelik ABD yaptırımı riskinin de savuşturulduğunu da kelamlarına ekledi.

Dolar/TL’de kısa durum tavsiyesi veren banka, kur 4.7026 gayesiyle kısa durum öneriyor. Ziyanı durdur buyruğu ise 5.8091 düzeyinde bulunuyor.

Kalen’in raporunda yüksek faizin jeopolitik ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığına ait tasaların dengelenmesine yardımcı olabileceği belirtilirken, “İyileşen enflasyon görünümü, sert faiz indirimlerine karşın Türk varlıklarını gerçek faizlerle hala cazip kılıyor.” sözü yer aldı.

Bankanın TL/rand paritesinde maksadı 3.2428, ziyanı durdur buyruğu 2.4924 düzeyinde bulunuyor.

Deutsche Bank “TL al, ruble sat” dedi

ABD’nin geçen hafta Rusya’ya bir dizi yaptırım açıklamasıyla geçen hafta ‘dolar sat, ruble al’ tavsiyesinden vazgeçtiklerini hatırlatan kurum TL’de ise boğa tavrını sürdürdüklerini belirtti.

Kurum TL/rand’da yükseliş için daha fazla alan olduğunu, bu nedenle de “TL al, rand sat” amaçlarını 2.70’ten 2.80’e yükselttiklerini, ziyan kes düzeyini ise 2.40’tan 2.55’e çektiklerini açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan